Feromony – sekret kobiecości

0
4250
czarująca kobieta w luksusowych okularach
Zamiast przemocowego podporządkowywania sobie otoczenia wolimy nieuchwytny urok, fascynację wobec których nie można przejść obojętnie | fot.: stock.adobe.com

Feromony to lotne substancje chemiczne, które emitowane są przez ciało człowieka. Na czym polega ich fenomen i dlaczego tak dużo mówi się o nich w kontekście atrakcyjności i seksualności?

W świecie zwierząt feromony odgrywają niezwykle istotną rolę – stanowią bardzo konkretny nośnik informacji, który uczestniczy w komunikacji między osobnikami tego samego gatunku. Zaloty, etap godów, a także wykluczania potencjalnych konkurentów –w tym biorą udział. Jak działają w świecie ludzi i czy wpływają na kobiecy seksapil oraz pewność siebie?

Tajemnice i fakty

Feromony to wciąż dość zagadkowy temat badany przez naukowców, jednak nie da się ukryć, że i oni skłaniają się ku temu, że ich działanie to fakt. Feromony przede wszystkim przekazują komunikaty związane z naszym samopoczuciem, chęcią i gotowością do uprawiania seksu, a nawet stanem emocjonalnym. Zmysłem, który pomaga w odbieraniu takich informacji jest węch. Nie od dziś wiadomo, że zapach danej osoby może działać przyciągająco lub wręcz odwrotnie. Doświadczenie każdego z nas pokazuje, że zapach jest jednym z czynników decydujących o pierwszym wrażeniu, jakie robi na nas nowopoznana osoba. Feromony jednak nie mają żadnego konkretnego zapachu, tym bardziej dziwić może, że są związane z węchem. Jak dokładnie je więc odbieramy?

Obecność feromonów odnotowuje narząd lemieszowo-nosowy. Ten z kolei przekazuje impulsy do mózgu, a konkretnie do podwzgórza, gdzie rozgrywa się ważna część tego, co ostatecznie konstruuje naszą opinię o osobie, która te feromony wokół siebie roztacza. Te tajemnicze substancje chemiczne o rzeczywistym wpływie na naszą ocenę to w przypadku mężczyzn androstadieton, a kobiet estratetraenol, którego budowa podobna jest do estrogenu występującego u kobiet w 3. trymestrze ciąży. Są związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie. Czy w takim razie jest możliwe, by w jakiś sposób wpływać za ich pośrednictwem na to, jak jesteśmy odbierani przez innych?

Pobudzić swoją pewność siebie

Jest oczywiste, że poczucia własnej wartości i atrakcyjności nie można zbudować tylko dzięki feromonom, jednak warto przemyśleć ich zastosowanie, jeśli chcemy dodatkowo dopomóc swojemu wdziękowi i podkreślić kobiecość. Każda z nad przecież chciałaby uchodzić za pewną siebie, charyzmatyczną i przyciągającą uwagę. Lubimy być słuchane i budzić zainteresowanie, nie tylko wśród przeciwnej, ale i u swojej płci. Niejednokrotnie jednak brakuje nam nieco „tego czegoś”. Tego, co dodaje nam skrzydeł i przebojowości, co magnetycznie wabi zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zamiast przemocowego podporządkowywania sobie otoczenia wolimy nieuchwytny urok, fascynację wobec których nie można przejść obojętnie. Niezależnie od tego, czy poszukujemy trwałego związku, flirtu, czy też chcemy na przykład wywrzeć wrażenie na naszych kontrahentach i współpracownikach. Każda z nas ma wspomniany potencjał, najczęściej potrzebujemy nieco więcej pewności siebie. Możemy jej sobie dodać właśnie dzięki feromonom, tajemniczym substancjom, które nieuchwytnie oddziałują na naszego rozmówcę i dodają nam czarującej, trudnej do zdefiniowania, magicznej aury. Takie oddziaływanie na otoczenie gwarantują na przykład Feromony Passion for Her.

Co warto wiedzieć o perfumach z feromonami?

Wielu producentów perfum oferuje dziś produkty, które mają w swoim składzie feromony, ale kupić można także ich koncentraty, które dodaje się do ulubionych zapachów. Feromony takie wytwarzane są w laboratoriach, a proces ich powstawanie jest dość skomplikowany i tym samym kosztowny, dlatego warto uważnie wybierać perfumy, które oferowane są jako posiadające je w swojej kompozycji.

Preparaty z feromonami aplikuje się na nadgarstki, szyję, dekolt lub wewnętrzną stronę kolan bądź łokci. Najlepiej utrzymują się na nawilżonej skórze. Ocenia się, że ich działanie trwa od 4 do 6 godzin, dlatego w ciągu dnia dobrze jest powtórzyć aplikację lub skraplać newralgiczne miejsca przed ważnym spotkaniem, imprezą czy randką.

Na to, czy ktoś nam się spodoba i czy my się komuś spodobamy, składa się wiele czynników: emocje, uczucia, intelekt. Mówi się również o chemii, jaka pojawia się między ludźmi, którzy do siebie pasują i lubią ze sobą spędzać czas. W tym kontekście porusza się też sprawę feromonów. Wiele zależy od nas, naszego usposobienia i organizmu, ale szczęściu można też pomóc i warto o tym pamiętać zwłaszcza jeśli przed nami jest ważne wydarzenie, podczas którego chcemy wywrzeć odpowiednie wrażenie na ludziach.


OLI