Idealny zapach dla mężczyzn, czyli na co zwrócić uwagę

0
1176
zapach dla mężczyzny
Podstawowa zasada mówi, że odpowiednio dobrane perfumy męskie powinny być jak dobrze skrojony garnitur | fot.: materiał partnera

Zapach to jeden z ważniejszych zmysłów ludzkich. W perfumach występują różne oryginalne aromaty i kompozycje, wpływające na to czy wybrana woń będzie stanowić zapach idealny. Jakie pod tym kątem są zapachy męskie? Czy męskie perfumy różnią się od tych damskich? Jaki mamy podział? Jakie zapachy? Czego nie robić, jeśli chodzi o perfumy? 

Podział perfum męskich

Idąc do dowolnej drogerii z pewnością zauważymy, że podział na kosmetyki i produkty dla kobiet i mężczyzn nie jest wcale przypadkowy. Inne potrzeby, a nawet inna struktura zapachowa naszego ciała wpływa na to, że perfumy męskie charakteryzują się innymi, bardziej zdecydowanymi nutami zapachowymi. Podstawowa zasada mówi, że odpowiednio dobrane perfumy męskie powinny być jak dobrze skrojony garnitur. Mają pasować do danego mężczyzny, wzmacniać jego dobre strony, nadawać mu pewności siebie i intrygować kobiety. 

W sklepie główne skrzypce gra konkretna marka produktów. Oczywiście, perfumy takich marek jak Guerlain, Hermès, Montblanc czy Salvatore Ferragamo skrojone są pod wysoką jakość, jednak zanim wybierzemy te produkty powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj samych perfum.  

Wyróżnia się 6 rodzajów perfum, które różnią się stężeniem procentowym olejków zapachowych w alkoholu. Im jest ono wyższe, tym trwalszy i bardziej intensywny jest sam zapach. Do pierwszego rodzaju należą wody odświerzające, które są produktem stricte dla kobiet. Nazywane „mgiełkami do ciała” zawierają 1-3% olejków zapachowych. Kolejne są klasyczne wody kolońskie o stężeniu 3-8%. Wody toaletowe najczęściej można spotkać na rynku perfum. Woda toaletowa ma duży stosunek jakości do ceny i zwiera zazwyczaj 5-15% olejków. Kolejną grupą są widy perfumowane. Woda perfumowana posiada stężenie rzędu 10-20%. Najmocniejsze są tutaj perfumy właściwe (15-43%) oraz ekstrakty perfum (44-60%), jednak są one mało popularne.

Kompozycja zapachowa

Jak wiadomo – każdy z nas dobiera inne perfumy na spotkanie biznesowe, inne na spotkanie rodzinne czy randkę. Różnorodność różnych kompozycji zapachowych, dostosowana do okazji, pory dnia, a nawet pory roku pozwala nam na dobranie zapachu odpowiedniego dla siebie. Tak samo jest w przypadku mężczyzn. 

Kompozycja zapachowa dedykowana mężczyznom może należeć do kilku grup zapachów. Wyróżniamy np. zapachy cytrusowe (o woni kwiatu pomarańczy, mandarynki, grejfrutu), kwiatowe (róża, jaśmin, konwalia), orientalne (drzewo sandałowe, piżmo), szyprowe (na bazie mchu dębowego, o zapachu paczuli, szałwi), drzewne (o zapachu cedru, piżma), owocowe (wiśni, jabłka, mango), wodne, aldehydowe, paprociowe.

Ponadto w perfumach męskich możemy też wymienić głowę, serce i bazę perfum. To od nich zależy długość wyczuwania poszczególnych woni. Na głowę składają się te składniki, które czujemy od razu. Serce określa woń wyczuwalną po ok 15 min i utrzymującą się 2-3 godziny, zaś baza to wszystkie nuty, jakie wyczuwamy po 30 min. Utrzymują się do kilkunastu godzin. 

Jak prawidłowo używać perfum? 

Wiele osób perfumuje się zbyt intensywnie i ma to miejsce zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o sposób perfumowania się.

Najlepsze do spryskania są miejsca dobrze ukrwione z cienką skórą takie jak kark, szyja i nadgarstki. Te ciepłe miejsca będą podgrzewały nasze perfumy, dzięki czemu będą one emitować swoją woń. Możemy też pryskać nasze ubrania, ale nie przesadzajmy z ilością. 

Aby zapach utrzymywał się długo, był wyczuwalny, ale nie odpychający przez użycie jego nadmiaru, dobrze jest zastosować ok 3,4 sprysknięcia na daną powierzchnię. 

Aby perfumy służyły nam dłużej, unikajmy też ich przechowywania w miejscach nasłonecznionych oraz podatnych na częste zmiany temperatur. z tego też powodu okazuje się, że łazienka nie jest zbyt dobrym miejscem do ich trzymania. Postawmy raczej na dyskretne miejsce w pokoju. 

Materiał partnera