Ciężko wyobrazić sobie lekarza lub pielęgniarkę bez charakterystycznego dla tych zawodów stroju, jakim jest fartuch medyczny. Odzież ta jest nie tylko swego rodzaju ubraniem roboczym, ale przede wszystkim ochronnym. Aby odzież medyczna służyła medykom przez jak najdłuższy czas, konieczna jest jej prawidłowa pielęgnacja.
Czysty i schludny wygląd pracowników medycznych jest niezwykle ważny. Nie mogą oni bowiem narażać pacjentów na kontakt z bakteriami, które przenoszone są na odzieży. Niezbyt czysty strój odbiera również profesjonalnego i godnego zaufania wizerunku oraz wysyła pacjentowi sygnał, że miejsce w którym się leczy, nie jest wystarczająco sterylne. Jak więc zadbać o ubrania medyczne i jak postępować, by zachowały swój nienaganny i zadowalający wygląd? Co robić by służyły przez długi czas? Podpowiadamy poniżej.
Segregacja odzieży, jako podstawa higieny
Dbałość o bezpieczeństwo i higienę to priorytet dla zawodów, które cechują się szczególnym zaufaniem społecznym, jak właśnie zawody medyczne. Bezpieczeństwo należy zachować mając na uwadze nie tylko dobro pacjentów szpitali i wszelkich klinik, ale również samego siebie, ponieważ to pracownik medyczny jest szczególnie narażony na ryzyko związane z zarażeniem się wirusami, chorobami oraz przenoszeniem bakterii. Niezwykle ważne jest to, aby odseparować ubrania prywatne od tych, w których spędza się długie godziny w pracy. Odzież medyczna nie powinna być łączona z ubraniami noszonymi na co dzień, aby ograniczyć do minimum przenoszenie się bakterii. Nie powinno się więc ich prać, ani nawet przechowywać tak, aby miały ze sobą jakikolwiek kontakt.
Bezpieczne pranie i odpowiednie detergenty
Pierwszym krokiem, podobnie jak w przypadku wszystkich innych ubrań, jest opróżnienie kieszeni przed rozpoczęciem prania. Ich zawartość może znacznie uszkodzić odzież. Przed włożeniem stroju do pralki należy sprawdzić metkę, na której podana jest odpowiednia temperatura prania oraz informacja o tkaninie. Jej rodzaj jest niezwykle ważny, ponieważ odzież medyczna damska i męska, wykonana z dobrej jakości materiałów będzie gwarancją, że ubrania nie ulegną zniszczeniu podczas prania oraz zapewnią komfort pracy, który również jest niezwykle ważny. Najlepsze będą ubrania wykonane z elanobawełny. Odzież wysokiej jakości można znaleźć na stronie anilon.pl, która specjalizuje się w produkcji odzieży medycznej.
Detergenty, które będą stosowane również nie powinny być obojętne. Zbyt mocne środki mogą wywołać reakcję alergiczną nie tylko u osoby, która nosi ubranie ale również u pacjenta. Środki, na które warto się zdecydować powinny być hipoalergiczne, aby ryzyko wystąpienia alergii było minimalne.
Suszenie i prasowanie odzieży medycznej
Jako, że profesjonalny i schludny wygląd są wręcz wymagane od pielęgniarek i lekarzy, należy przywiązać do niego szczególną uwagę. Już podczas suszenia, warto zadbać o to, aby odzież była jak najmniej pognieciona. Po wciągnięciu jej z pralki powinno się ją mocno i energicznie strzepać, co pomoże w lepszym rozprostowaniu się wszelkich zagięć. Prasowanie z kolei należy zacząć, gdy odzież jest lekko wilgotna. Przed włączeniem żelazka wręcz koniecznym jest oczyszczenie jego stopy wilgotną szmatką. W przypadku bardzo jasnych ubrań warto również regularnie odkamieniać żelazko za pomocą specjalnych środków, by zapobiec wystąpieniu możliwych przebarwień, które mogą zniszczyć odzież. Prasowanie zapewni nie tylko schludny wygląd ubrań, ale również zabije pozostałe bakterie znajdujące się na odzieży.
Prawidłowa pielęgnacja odzieży medycznej nie jest specjalnie skomplikowana. Wystarczy przestrzegać zaleceń producenta wskazanych na metce oraz stosować odpowiednie preparaty, aby cieszyć się pięknym i odpowiednio zdezynfekowanym ubraniem przez bardzo długi czas. Schludny i profesjonalny wygląd jest w zasięgu każdego z nas.
Materiał partnera zewnętrznego