Jak rozpoznać naturalne kosmetyki do włosów?

0
480
pielęgnacja włosów
Osoby, które nie do końca potrafią czytać składy i nie wiedzą jakie działanie wykazują poszczególne substancje, powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na informacje, które producent kosmetyków zamieścił opakowaniu | fot.: materiał partnera

Ze względu na rosnącą świadomość konsumentów naturalne kosmetyki do włosów, ale także te do pielęgnacji twarzy i ciała zyskują na popularności. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre substancje zawarte w takich produktach mają negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu poszukują preparatów z prostymi, ekologicznymi składami. Jak rozpoznać naturalne kosmetyki do włosów? Podpowiadamy.

Jak najprościej rozpoznać naturalne kosmetyki do włosów?

Osoby, które nie do końca potrafią czytać składy i nie wiedzą jakie działanie wykazują poszczególne substancje, powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na informacje, które producent kosmetyków zamieścił opakowaniu. Naturalne preparaty zazwyczaj oznaczone są w jakiś sposób, na przykład na etykiecie podane są informacje o tym, jaki procent składników w danym produkcie stanowią naturalne substancje. Dodatkowo im krótszy skład, tym zazwyczaj jest lepszy tak jak w przypadku: https://starsfromthestars.pl/.

Jakich substancji nie powinny zawierać naturalne kosmetyki do włosów?

Jeżeli producent informuje na opakowaniu, że kosmetyk jest naturalny, wówczas warto sprawdzić, czy w jego składzie nie znajdują się szkodliwe substancje. Takie preparaty powinny być pozbawione silikonów, parabenów i detergentów.  

Należy pamiętać, że nie zawsze te składniki mają negatywne działanie na nasze włosy. Warto unikać szamponów, które zawierają silne detergenty, czyli SLS i SLES. Substancje te mogą działać drażniąco, wysuszająco i uczulająco na skórę głowę. Choć w przypadku preparatów oczyszczających są one często niezbędne do dogłębnego usunięcia resztek kosmetyków i zanieczyszczeń. Produkty takie nie powinny być jednak wykorzystywane w codziennej pielęgnacji, a jedynie co jakiś czas.

Z kolei parabeny stosowane są, aby przedłużyć termin przydatności produktów. Ich zadaniem jest blokowanie rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Silikony używane są w kosmetykach, aby nadać im odpowiednią konsystencję i gładkość. Są szczególnie często wykorzystywane do produkcji preparatów do włosów, ponieważ sprawiają, że są one miękkie w dotyku i łatwiej się rozczesują.

Warto jednak wiedzieć, że jest to działanie wyłącznie powierzchniowe, polegające na zlepieniu łuski włosa. Silikony nie odżywiają jej wnętrza. Dodatkowo obecnie na rynku istnieją preparaty, które świetnie zabezpieczają końcówki mimo braku zastosowania w nich silikonów.

Jakie składniki zawierają naturalne kosmetyki do włosów?

Naturalne kosmetyki do włosów zawierają w sobie przede wszystkim różnego rodzaju oleje, takie jak brzoskwiniowy, arganowy, z orzechów brazylijskich, czy migdałów, a także proteiny np. z owsa, ryżu czy argininę. W zależności od przeznaczenia mogą mieć w składzie pantenol, masło shea, czy aloes. Wszystkie te substancje mają pochodzenie naturalne.  

Ekologiczne kosmetyki do włosów można rozpoznać również po posiadanych przez nie certyfikatach. Niektórzy producenci, chcąc potwierdzić jakość swoich produktów, na bieżąco poddają je kontrolom laboratoryjnym.

Materiał partnera