Jak znaleźć kosmetyki prawdziwie naturalne?

0
1998
Kremowanie twarzy. Piękna młoda kobieta wciera krem
Najbardziej naturalne kosmetyki to te ekologiczne, zwłaszcza certyfikowane. Gdy kosmetyk ma certyfikat oznacza to, że ponad 95 procent składników jest w nim pochodzenia naturalnego i ekologicznego | fot.: materiał partnera zewnętrznego

To prostsze niż Ci się wydaje. Kieruj się poniższymi zasadami, a zrobisz to bez problemu.

Najważniejszy jest skład

Aby upewnić się, że kosmetyk jest jak najbardziej naturalny, zwróć uwagę na jego skład. Im ma mniej składników, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że zawiera tylko te, które są niezbędne dla zadbania o skórę. Mniejsza ilość składników to większe prawdopodobieństwo tego, że kosmetyk jest pozbawiony „niepotrzebnych” silikonów, silnych barwników czy polepszaczy konsystencji. Dzięki nim kosmetyki może ładniej wyglądają i lepiej się rozsmarowują na skórze, ale nie mają na nią żadnego korzystnego działania, a mogą ją wręcz czasem podrażniać czy uczulać.

Oprócz ilości składników ważny jest też ich rodzaj. Zaledwie sześć substancji w składzie, ale wszystkie zaczynające się od E lub mające inne chemiczne skróty, to nie to, co lubi Twoja skóra. Najlepiej, aby kosmetyk miał jak najwięcej wyciągów lub olejków roślinnych w składzie, a jak najmniej tych syntetycznych. „Dobre składniki” powinny być też na początku składu, a nie na jego samym końcu, bo wtedy oznacza to, że są w danym preparacie po prostu w bardzo małej ilości. Naturalne kosmetyki do twarzy, ciała i włosów możesz znaleźć zarówno w ekologicznych drogeriach, perfumeriach jak i aptekach, takich jak na przykład Wapteka.pl.

Naturalne, najlepiej eko

Najbardziej naturalne kosmetyki to te ekologiczne, zwłaszcza certyfikowane. Gdy kosmetyk ma certyfikat oznacza to, że ponad 95 procent składników jest w nim pochodzenia naturalnego i ekologicznego. Takie kosmetyki są najzdrowsze dla Twojej skóry. Osobną kategorią są kosmetyki wegańskie, które nie muszą być ekologiczne i mogą być tylko częściowo naturalne, nie mają za to w swoim składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, jak lanolina czy wosk pszczeli. Jeśli nie masz więc pewności, jak czytać dokładnie składy i jak rozpoznać dobrej jakości składniki, zdecyduj się na kosmetyki ekologiczne. Wtedy masz największą gwarancję, że naturalnie zadbają o Twoją skórę czy włosy.

Naturalnie to też minimalistycznie

Naturalna pielęgnacja zazwyczaj nie opiera się na zbyt dużej ilości kosmetyków. Te pochodzące z naturalnych składników mogą mieć wielofunkcyjne zastosowanie. Na przykład mydło zrobione z samych naturalnych olejków i wyciągów może też służyć do mycia twarzy czy demakijażu, bo jest bardzo delikatne dla skóry, a dodatkowo pielęgnuje ją w trakcie oczyszczania. Zamiast osobnego kremu do twarzy, ciała i rąk, wiele naturalnych marek tworzy uniwersalne balsamy, którymi można nawilżać całe ciało, w tym twarz, a nawet usta. Żel w płynie może służyć też jako szampon do włosów i zastępować odżywkę. Olejkiem możesz za to nawilżać praktycznie wszystko – od ciała aż po włosy.

Pamiętaj jednak, że naturalna pielęgnacja skóry to za mało. Aby zadbać o nią kompleksowo, zwracaj też uwagę na to, co jesz i pijesz. Wybieraj naturalne produkty do jedzenia, najlepiej ekologiczne, a nie gotowe, takie jak jogurty smakowe, gotowe sosy czy posiłki do podgrzania, które mają dodatek chemicznych składników. Oczyszczaj też regularnie organizm, żeby pozbyć się toksyn i zmniejszaj jego zakwaszanie. Jak to najlepiej zrobić dowiesz się z materiału „Sposoby na walkę z zakwaszeniem organizmu„.


Materiał partnera zewnętrznego