Joga młodości, czyli joga hormonalna. System ćwiczeń stworzony na początku lat 90. ubiegłego wieku i oparty na tradycjach i ćwiczeniach jogi kundalini oraz hatha jogi. Jego autorką jest Dinah Rodrigues. Urodzona w roku 1927 roku Brazylijka, która swoje życie poświęciła praktyce ćwiczeń wspomagających kobiece ciała. I robi to po dziś dzień. Co wyróżnia jogę hormonalną? Kiedy warto ją praktykować i jakie przynosi korzyści?
Na czym polega joga hormonalna?
Joga młodości to terapeutyczny, niemal samouzdrawiający system ćwiczeń. Holistyczny sposób na to, by w naturalny sposób usprawnić działanie układu hormonalnego, i załagodzić skutki menopauzy. Mniej więcej po przekroczeniu 35. roku życia poziom żeńskich hormonów zaczyna spadać i zaburzona zostaje cała gospodarka hormonalna. Wejście w okres przekwitania wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Niestabilność emocjonalna, uderzenia gorąca, niepokój, bezsenność, obniżenie libido, migreny…ta lista jest naprawdę długa. Stąd właśnie pomysł na jogę młodości.
Joga hormonalna wykazuje silne oddziaływanie na te narządy wewnętrzne, które wchodzą w skład układ dokrewnego. Jogoterapia reaktywuje te organy oraz gruczoły, przywracając harmonie w wewnętrznej energii i kierując tę energię w określone punkty ciała. Wykorzystując tybetańskie techniki energetyczne i specyficzne pranajamy, aktywuje więc i reguluje pracę jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej oraz tarczycy. Techniki zostały dobrane tak, aby w jak najkrótszym czasie przynosiły jak najlepsze efekty. Tak dla ciała, jak i dla samopoczucia.
Dla kogo jest joga młodości?
Dinah Rodrigues stworzyła swój program ćwiczeń przede wszystkim z myślą o kobietach doświadczających przykrych skutków przekwitania. Nie znaczy to jednak, że tylko one mogą skorzystać z dobrodziejstw jogi młodości. Jest dedykowana wszystkim paniom, bez względu na ich wiek. Jednak nie poleca się jej stosować bez żadnej przyczyny czy też wskazań medycznych. Zestaw hormonalnych asan w połączeniu z technikami oddechowymi sprawdzi się jednak dla tych wszystkich kobiet, które zmagają się z problemami od strony układu dokrewnego, zaburzeniami miesiączkowania czy zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Z jogi skorzystać też mogą kobiety leczące bezpłodność czy mające problemy z zajściem w ciążę. A także te, które odczuwają nagły spadek popędu seksualnego. Spróbować powinny też młode dziewczęta, które mają problemy z regularnością cykli miesięcznych lub uskarżają się na trądzik młodzieńczy o podłożu hormonalnym. Do przeciwwskazań należy natomiast rak piersi, inne trwające choroby nowotworowe, mięśniaki macicy, cysty na jajnikach czy endometrioza. Wszystkie poważne choroby zagrażające naszemu zdrowiu i życiu powinny być w pierwszej kolejności konsultowane z lekarzem.
Joga, choć jest zestawem ćwiczeń fizycznych, przynosi korzyści całemu organizmowi. W tym także psychice. Rozciągające asany, regulujące oddech pranajamy i techniki relaksacyjne, pomagają zadbać o swoją kobiecość od stóp do głów. I to w każdym wieku, albowiem kobiecość nie kończy się w chwili przekwitania.
KBR