Kosmetyki naturalne – jakie są ich zalety?

0
691
kosmetyki naturalne
Producenci kosmetyków naturalnych starają się unikać wykorzystywania składników, które mogą szkodzić naszej skórze i zdrowiu | fot.: materiał partnera

Rosnąca od kilku lat popularność kosmetyków naturalnych, a także coraz większa ich dostępność udowadniają, że pielęgnacja bliska naturze nie jest wyłącznie chwilowym trendem. Coraz więcej osób docenia produkty stworzone bez zbędnej chemii i szuka rozwiązań pomagających chronić środowisko. Z czego wynika zainteresowanie kosmetykami naturalnymi? Jakie zalety sprawiają, że warto je stosować?

Bezpieczne i proste składy

Producenci kosmetyków naturalnych starają się unikać wykorzystywania składników, które mogą szkodzić naszej skórze i zdrowiu, czyli m.in. parabenów, PEG-ów, SLS-ów, glikoli, olejów mineralnych, syntetycznych barwników i aromatów. Dbają o to, by składy ich produktów były jak najprostsze i jak najbliższe przyrodzie. Korzystają z bezpiecznych składników i receptur, a także ubiegają się o certyfikaty stwierdzające naturalność, ekologiczność czy organiczność składów. Stosując kosmetyki naturalne, sięga się po produkty łagodniejsze dla skóry czy włosów, a także zdrowsze dla całego organizmu.

Trzeba mieć świadomość, że niektóre roślinne składniki omawianych preparatów również mogą uczulać czy podrażniać. Jeżeli jednak wiemy, jakich substancji nie toleruje nasza skóra, możemy uniknąć ich stosowania, wybierając produkty, które ich nie zawierają. Odszukanie bezpiecznych preparatów okaże się łatwe, dlatego że kosmetyki naturalne mają czytelne i proste składy.

Skuteczność naturalnych składników

Podstawowymi składnikami kosmetyków naturalnych są substancje roślinne i mineralne. Ich stosowanie okazuje się nie tylko zdrowsze i bezpieczniejsze dla skóry czy włosów, ale też skuteczne w dbaniu o urodę. W składach kosmetyków obecne są m.in. substancje takie jak oleje roślinne (np. masło shea czy olej jojoba), hydrolaty, naturalne kwasy tłuszczowe nienasycone, ekstrakty z roślin czy ich owoców. Wspomniane składniki wspomagają naturalne procesy zachodzące w skórze czy włosach. Nie podrażniają fizjologicznej bariery ochronnej, lecz ją wzmacniają. Nie blokują pracy gruczołów łojowych, tylko ją regulują. Kosmetyki naturalne wzmacniają włosy od środka zamiast powierzchownie i tymczasowo poprawiać ich wygląd, jak często dzieje się w przypadku standardowych, drogeryjnych produktów. Produkty wydobywają naturalne piękno i działają w zgodzie z funkcjonowaniem ciała.

Duży wybór produktów

Do zalet kosmetyków naturalnych należą także ich duża dostępność oraz szeroki wybór produktów. Producenci preparatów bliskich przyrodzie coraz bardziej rozbudowują swoją ofertę, a na rynku pojawiają się kolejne marki, co sprawia, że odszukanie produktów pasujących do indywidualnych potrzeb, oczekiwań czy prowadzonego stylu życia staje się coraz łatwiejsze. Wśród kosmetyków naturalnych można znaleźć warianty przeznaczone do pielęgnacji różnych rodzajów skóry (np. trądzikowej, naczynkowej czy suchej) i włosów (np. z łupieżem albo rozdwojonymi końcówkami), jak i wyroby uniwersalne i wielofunkcyjne (jak np. żel aloesowy). Poza produktami dla kobiet dostępne są preparaty dla mężczyzn, dzieci, a nawet zwierząt domowych. Nie brakuje delikatnych kosmetyków dla niemowląt i ciężarnych. Poza produktami do pielęgnacji można nabyć te przeznaczone do makijażu, ochrony przeciwsłonecznej czy dezynfekcji rąk.

Ekologiczność

W przypadku wielu kosmetyków naturalnych składniki pozyskiwane są w sposób przyjazny środowisku. Surowce mogą pochodzić z ekologicznych upraw, gdzie nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin czy zbędnej ingerencji człowieka. Kosmetyki mogą być produkowane ręcznie, w krótkich seriach, a także pakowane w opakowania biodegradowalne bądź nadające się do recyklingu. Wśród omawianych produktów bez trudu uda się odszukać preparaty nietestowane na zwierzętach oraz wegańskie, a także zgodne z ideą less lub zero waste. Wszystkie to sprawia, że stosowanie kosmetyków naturalnych idzie w parze z dbaniem o środowisko i może być elementem praktykowanej życiowej filozofii.

Kosmetyki naturalne to produkty tworzone ze składników pochodzenia naturalnego, głównie z surowców roślinnych i mineralnych. Mają proste, bezpieczne składy i skutecznie pielęgnują skórę i włosy. Ich producenci starają się unikać stosowania syntetycznych, szkodliwych substancji i korzystać z surowców pozyskiwanych bez szkody dla środowiska. Kosmetyki naturalne mogą być produkowane w zgodzie z przyrodą i odpowiadać na potrzeby różnych użytkowników. Wszystkie omówione zalety sprawiają, że warto dać szansę produktom bliskim przyrodzie i przekonać się do naturalnej pielęgnacji, szczególnie że oferta dostępnych preparatów jest bardzo urozmaicona.

Materiał partnera