Kosmetyki naturalne – powrót do korzeni

0
1952
kosmetyki i naturalne składniki kosmetyczne
Odpowiedzią na rosnące oczekiwania świadomych konsumentów i konsumentek są kosmetyki naturalne, a więc zawierające składniki pochodzenia naturalnego | fot.: stock.adobe.com

Kosmetologia i kosmetyka to współcześnie jedne z najprężniej i najszybciej rozwijających się branż oferujących coraz nowocześniejsze i coraz bardziej skuteczne produkty. Współcześni konsumenci są niezwykle świadomi i choć często nie mają czasu na wnikliwe analizy oczekują produktów nie tylko dobrych jakościowo, ale i atrakcyjnych cenowo oraz wytworzonych z najwyższej jakości składników. Dobry kosmetyk nie kojarzy się już tylko z reklamą czy pięknym opakowaniem. Aktualnie istotne jest to, co kryją w sobie owe kolorowe, kusząco wyglądające buteleczki, słoiczki i pudełeczka. Odpowiedzią na rosnące oczekiwania świadomych konsumentów i konsumentek są kosmetyki naturalne, a więc zawierające składniki pochodzenia naturalnego. O nich dziś powiemy kilka słów.

Ekologicznie i zdrowo

Pomysłowość firm produkujących kosmetyki naturalne jest niezwykła. Niektóre z nich wytwarzają swoje produkty ręcznie lub w sposób oparty na tradycyjnych recepturach. W takich małych manufakturach piękna można zaopatrzyć się np. w nietuzinkowe mydła, kremy na bazie naturalnych produktów, tłoczone na zimno olejki do ciała i włosów, glinki, peelingi, scruby do ust i wiele innych. To rozrastająca się gałąź pielęgnacji w postaci kosmetyków naturalnych przyniosła nam popularność hydrolatów roślinnych, a więc naturalnych wód kwiatowych stosowanych w postaci mgiełki jako naturalny tonik i dodatkowa forma pielęgnacji. Kosmetyki naturalne bazują na naturalnych i certyfikowanych składnikach, a ich ilość ograniczona jest przy tym do naprawdę niezbędnego minimum. Mówi się, że  dobry naturalny kosmetyk można poznać właśnie po składzie, który powinien być nie tylko krótki, ale i pozbawiony wszelkich chemicznych dodatków mogących negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to czy stosowane przez nas kosmetyki są wolne od parabenów, silikonów czy SLS. Jeśli nie – nie możemy mówić o kosmetykach naturalnych. Szczegółowe restrykcje dotyczą także możliwych użytych konserwantów. Starannie wyselekcjonowane i pochodzące ze sprawdzonych źródeł składniki sprzyjają osobom o cerze wrażliwej.

Najlepsza pamiątka z wakacji

Zapewne zdarza się tak, że podróżując za granicą i po Polsce szukamy pamiątek lub suwenirów dla bliskich nam osób. Często oferta miejscowego rynku jest bardzo ciekawa i warto pomyśleć o czymś nietuzinkowym. Zamiast kolejnego magnesu na lodówkę przywieźć coś z lokalnej oferty kosmetyków wyprodukowanych z produktów, w które obfituje dany region. Olejek arganowy z Maroka bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminę E potrafi zdziałać cuda. Sprawdza się na blizny, suche spierzchnięte usta jest niezastąpiony jako środek do stosowania po opalaniu. Podróżując na Wyspy Kanaryjskie warto zaznajomić się z tamtejszą ofertą rodzimych kosmetyków na bazie aloesu. Liczne kremy, mydła czy szampony zachwycają nie tylko swoim naturalnym składem ale i cudownym zapachem. Kosmetyki z lawendy pochodzące z najpiękniej pachnącego regionu Francji – Prowansji – ucieszą niejedną panią. Będąc w Grecji i odwiedzając tamtejsze plantacje oliwek z pewnością natkniemy się na naturalne kosmetyki z owoców tych życiodajnych drzew. Warto wspomnieć, że produkowana z nich oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych balsamów stosowanych przez Greków zamiast syntetycznych olejków do opalania, a także do olejowania włosów.

W Polsce także znajdziemy lokalne manufaktury, używające na przykład olejów o sprawdzonych właściwościach (np. konopnego czy lnianego) czy wyciągów z kojarzonych z naszym krajem roślin (rumianek, mak polny, wiesiołek, krwawnik). To często firmy poszukujące tradycyjnych, nawet słowiańskich, receptur. W ten sposób zamiast stosowania zagranicznych produktów naturalnych, poznajemy własne niezawodne sposoby na pielęgnację, które znały nasze prababcie, a które na chwilę ustąpiły pola zwykłym drogeryjnym kosmetykom. Wówczas łączymy tradycję, naturalne składniki i lokalne produkty.

Natura przede wszystkim

Jeśli jednak nie mamy możliwości podróżowania w poszukiwaniu tradycyjnych, najlepszej jakości kosmetyków naturalnych – nic straconego. Współczesne sklepy internetowe starannie dobierają ofertę proponowanych przez siebie kosmetyków i produktów. Drogerie internetowe skupiające się na produktach ekologicznych mają nie tylko najlepsze marki z całego świata, ale i polskie doskonałe kosmetyki pielęgnacyjne. Wszystkie one wykorzystują w sposób maksymalny dobroczynne składniki kosmetyczne o udokumentowanym działaniu i potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. To szczególnie ważne, zwłaszcza gdy mamy skórę problematyczną, skłonną do alergii i podrażnień. Co ważne, kosmetyki naturalne są tworzone w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego, często także są pakowane w sposób odpowiedzialny, np. w tekturę, szkło czy specjalny plastik.

Zwróć uwagę na certyfikaty

Kosmetyki naturalne posiadają często specjalne atesty i certyfikaty, którymi chwalą się na opakowaniach. EcoCert świadczy o tym, że producent podlega jednej z najstarszych francuskich firm kontrolujących jakość kosmetyków ekologicznych. Kosmetyk naturalny (natural cosmetic) według definicji EcoCert to taki, który zawiera minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, a minimum 50% składników pochodzenia naturalnego musi pochodzić z upraw ekologicznych, przy czym minimum5 % wszystkich składników pochodzi z upraw ekologicznych. Kosmetyki takie nie mogą być testowane na zwierzętach ani modyfikowane genetycznie, składniki pochodzenia odzwierzęcego (mleko, miód) także podlegają ścisłym restrykcjom, ponadto producentów takowych obowiązuje zakaz stosowania emulgatorów PEG, syntetycznych barwników, tłuszczy i parafin. Ecocert sprawdza ponadto charakter biodegradacji i recyklingu opakowań certyfikowanych przez siebie kosmetyków.

Certyfikat Vegan Society z kolei gwarantuje, że dany produkt został stworzony w zgodzie z ideą i filozofią weganizmu. Produkty są nie tylko wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego, modyfikowanych genetycznie, ale i nie mogą być testowane na zwierzętach.

Certyfikat ICEA – Ethical and Environmental Certification Institute to z kolei włoski certyfikat, który jest przyznawany w dużej mierze zgodnie z wytycznymi powyżej. Tego typu certyfikaty przyznaje wiele dużych państw, dlatego warto zapoznać się z ich znaczeniem.

Ciekawym certyfikatem jest także Certyfikat NaTrue, oznacza bowiem, że producent jest zrzeszony w specjalnej europejskiej wspólnocie, do której należą producenci kosmetyków naturalnych. Certyfikuje produkty, które w swoim składzie nie zawierają składników ropopochodnych, silikonów, PEG-ów, parabenów, syntetycznych barwników i aromatów oraz organizmów modyfikowanych genetycznie, a także surowców pochodzących z martwych zwierząt.

Cruelty Free jest z kolei przyznawany przez amerykańską organizację PETA i dotyczy kosmetyków z USA. Znak króliczka oznacza, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach, nie oznacza natomiast że jest wegański.

Pamiętajmy jednak, że proces certyfikacji jest kosztowny, dlatego małe rodzinne manufaktury najczęściej nie mogą pochwalić się międzynarodowym oznaczeniem. Wówczas zostaje nam prześledzenie składu, filozofii marki i wyznawanych przez producenta wartości. Niewielkie firmy to także świetne źródło wartościowych kosmetyków, musimy tylko poświęcić chwilę na analizę produktów używanych przez producenta.

Domowa fabryka kosmetyków

W zaciszu własnego domu też możemy urządzić swoje własne, prywatne SPA. Fusy z kawy z dodatkiem oliwy to sprawdzona metoda na naturalny peeling do ciała. „. Jeśli szukamy sprawdzonego sposobu na olejowanie włosów – poszukajmy oleju spożywczego, tłoczonego na zimno, np. lnianego. Kompres z herbaty lub plastry ogórka na zmęczone oczy, miodowa maseczka na twarz lub balsam jajeczny na włosy to tylko początek długiej listy produktów, które można wykorzystać w swoim domowym „laboratorium kosmetycznym”. Powrót do naturalnej pielęgnacji i odświeżenie przepisów naszych babć może być rodzajem sentymentalnej podróży i miłym przystankiem w codziennym zabieganym życiu.

Kosmetyki naturalne, a co za tym idzie naturalna pielęgnacja, niekoniecznie wymuszają wysokie ceny i duży nakład czasowy. Sięganie do źródeł, korzystanie z lokalnych dóbr, poświęcenie sobie odrobiny czasu powinno przyczynić się zarówno do ochrony naszej planety, naszego zdrowia ale również zmienić styl i filozofię naszego życia.


OLI