Kosmetyki wegańskie. W którym sklepie internetowym je dostaniesz?

0
1315
kobieta z kosmetykiem wegańskim
Kosmetyki określane jako naturalne składają się z substancji, które występują w naturze | fot.: materiał partnera

Półki sklepowe uginają się ostatnimi czasy od kosmetyków ekologicznych. Przedstawiciele branży handlowej wyraźnie zauważyli rosnące zapotrzebowanie na tego typu produkty. Dokładają więc wszelkich starań, by na nie odpowiedzieć. 

Niestety nawet właściciele poważnych sklepów z kosmetykami nie zawsze dostrzegają różnicę pomiędzy kosmetykami naturalnymi, BIO, roślinnymi i wegańskimi. Całe szczęście konsumenci są coraz bardziej świadomi. Nie wahają się zrezygnować z zakupów, jeśli produkt jest ekologiczny wyłącznie z nazwy.

Kosmetyki naturalne a kosmetyki wegańskie. Różnica tkwi w składnikach.

Kosmetyki określane jako naturalne składają się z substancji, które występują w naturze. Oznacza to, że mogą posiadać w swoim składzie komponenty odzwierzęce, jak na przykład kolagen. Jest to podejście dość przestarzałe. Od dłuższego czasu producenci próbują zastępować ów składnik chemicznym kwasem hialuronowym. Nic więc dziwnego, że weganie trzymają się z dala od kosmetyków naturalnych, uznając je za niewystarczające.

Kosmetyki ekologiczne to podtyp kosmetyków naturalnych. Zawarte w nich składniki roślinne mogą pochodzić wyłącznie z plantacji odznaczonych odpowiednim certyfikatem. Przy produkcji kosmetyków BIO idzie się jeszcze o krok dalej. Aż 95% ich składu muszą stanowić komponenty pozyskiwane z upraw biologicznych. Gwoli wyjaśnienia w takich uprawach nie stosuje się pestycydów, antybiotyków i innej chemii.

We wszystkich wymienionych tutaj rodzajach kosmetyków można znaleźć składniki pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście tylko wtedy, jeśli zostały one wytworzone bez szkody dla zwierząt. Tyle teorii. W praktyce bywa różnie.

kosmetyki wegańskie
W kosmetykach dla vegan nie znajdziesz nawet miodu czy wosku pszczelego | fot.: materiał partnera

Poznaj filozofię, która stoi za kosmetykami dla wegan i wegetarian

Kosmetyki wegańskie podlegają znacznie ostrzejszym restrykcjom. Składników odzwierzęcych nie może w nich być z definicji. W kosmetykach dla vegan nie znajdziesz nawet miodu czy wosku pszczelego. Pod żadnym pozorem nie mogą być też testowane na zwierzętach. Zawierają wyłącznie naturalne ekstrakty roślinne.

Co ważne, producenci autentycznych wegańskich kosmetyków często podchodzą bardzo poważnie do dbania o planetę. Swoje produkty umieszczają w biodegradowalnych opakowaniach. Zdarza się nawet, że mogą się pochwalić zerową emisją dwutlenku węgla przy produkcji. Najlepsi z nich, jak na przykład marka Hairjamm z Brisbane, chętnie angażują się również w ekologiczne akcje mające na celu ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt.

Gdzie warto kupować kosmetyki dla wegan?

Możesz poszukać kosmetyków wegańskich w dobrych drogeriach. Jest pewna szansa, że znajdziesz je również w najlepszych salonach fryzjerskich. Najpewniejszą drogą pozostają jednak sklepy internetowe. Szczególnie, jeśli poświęcisz czas na poznanie konkretnych marek i dokonasz zakupu u autoryzowanego dystrybutora danego producenta.

Masz ochotę spróbować produktów pioniera weganizmu w kosmetykach rodem z gorącej Australii? Koniecznie sprawdź stronę Purenatural.com.pl. Znajdziesz na niej wegańskie szampony, odżywki i produkty do stylizacji włosów. Zadbaj o siebie, nawet w najmniejszym stopniu nie szkodząc środowisku.

Materiał partnera zewnętrznego