Przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne pojawiają się na twarzy i ciele z różnych powodów. Mogą być zarówno ciemniejsze, jak i jaśniejsze od naturalnego kolorytu skóry. Zazwyczaj nie są groźne, jednak wiele osób czuje się niekomfortowo z ich nieestetycznym wyglądem. Na szczęście redukcja lub wręcz całkowita likwidacja plamek jest możliwa. Pomóc może m.in. specjalny krem na przebarwienia.
Skąd biorą się przebarwienia?
Przyczyn powstawania punktowych zmian w zabarwieniu skóry jest sporo. Najczęściej uwidaczniają się na twarzy i dekolcie, ale mogą również obejmować swoim zasięgiem inne części ciała. Przebarwienia pojawiające się na skórze najczęściej są wynikiem:
- obciążenia genetycznego – u niektórych tworzą się niezależnie od czynników zewnętrznych, a ich występowanie najczęściej nasila się wraz z wiekiem;
- zaburzeń endokrynologicznych i hormonalnych (także związanych np. z ciążą lub przyjmowaną antykoncepcją) – wówczas powstające plamki najczęściej są ciemne;
- nadmiernej ekspozycji na słońce i niewystarczającej ochrony UV – a także stosowania leków lub kosmetyków z substancjami fotouczulającymi;
- schorzeń takich jak choroba Addisona, bielactwo – powodujących jasne, powiększające się plamy na różnych obszarach ciała (zazwyczaj na dłoniach, twarzy, dekolcie),
- przyjmowania niektórych leków – np. barbituranów, sulfonamidów, tetracyklinów, fenotiazynów, a nawet nadużywania środków przeciwbólowych,
- stanów zapalnych, trądziku, łuszczycy itp. – podobne zmiany mogą się pojawiać na skutek niektórych zabiegów kosmetycznych, jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń pozabiegowych.
Poznanie przyczyny powstawania zmian jest bardzo ważne dla ich redukcji lub likwidacji. Dzięki temu można wybrać właściwy krem na przebarwienia lub też spróbować wyeliminować czynnik, który powoduje ich pojawianie się.
Czy krem wybielający to właściwy środek na przebarwienia?
Na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów dedykowanych walce z nierównomiernym kolorytem skóry. To właśnie ta różnorodność sprawia, że może być trudno znaleźć właściwy krem na przebarwienia. Do najpopularniejszych produktów tego typu należy tzw. krem wybielający, który znajduje się w ofercie wielu firm. To dlatego, że problem przebarwień jest dość powszechny – szacuje się, że dotyczy ok. 35% kobiet po trzydziestce i aż 90% kobiet po 50 roku życia.
Krem rozjaśniający przebarwienia może być skutecznym narzędziem do walki z niechcianymi zmianami wywołanymi słońcem, substancjami fotouczulającymi, wahaniami hormonów lub stanami zapalnymi. Warto jednak zwrócić uwagę na skład takiego produktu. Świetnie w rozjaśnianiu plam sprawdza się m.in. witamina C, dlatego krem wybielający z jej zawartością (najlepiej w sporym stężeniu i pod stabilną postacią) często będzie dobrym wyborem. Ponadto warto zwrócić uwagę na kwasy, szczególnie te o działaniu złuszczającym. Dzięki delikatnemu usuwaniu wierzchnich warstw naskórka mogą one przyczyniać się do niwelowania nieestetycznych zmian. Dlatego kremy na przebarwienia często mają w swoim składzie np. kwas azelainowy (odpowiedni nawet do wrażliwej skóry) czy glikolowy.
Czy kremy na przebarwienia działają?
Wiele kobiet zastanawia się, czy warto inwestować w kremy na przebarwienia i czy istotnie mogą one poprawić wygląd skóry. Dobrze dobrany i regularnie stosowany z pewnością pozwoli Ci zauważyć efekty, jednak zwykle nie wcześniej niż po kilku tygodniach. Warto jednak wypróbować krem wybielający, jeśli nierównomierny koloryt cery powoduje Twój dyskomfort. Należy jedynie pamiętać o wyborze środka z właściwymi składnikami aktywnymi i jego systematycznym stosowaniu.
Krem na przebarwienia należy nakładać na skórę miejscowo, najlepiej codziennie lub zgodnie z wymaganiami cery. Jednocześnie trzeba unikać słońca i innych czynników mogących nasilać powstawanie zmian. Jeśli kuracja kosmetykami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, być może warto rozważyć poddanie się profesjonalnemu zabiegowi w gabinecie (np. laseroterapii lub peelingowi chemicznemu). Seria takich zabiegów może być bardzo skuteczna, ale należy pamiętać, że są to dość kosztowne procedury.
Materiał partnera zewnętrznego