Kwas hialuronowy – w pytaniach i odpowiedziach

0
3095
Usta - zabieg kwasem hialuronowym
Efekt działania HA widoczny jest tuż po zabiegu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kwas hialuronowy (HA) jest glikozaminoglikanem (rodzaj cukru) naturalnie wchodzącym w skład naszej skóry. Odgrywa w niej rolę strukturalną będąc elementem przestrzeni międzykomórkowych, przez co utrzymuje strukturę skóry. Dzięki swoim właściwościom chemicznym przyłącza wodę, utrzymując prawidłową objętość i elastyczność tkanki. Ze względu na swoją biozgodność, a więc dobrą tolerancję przez nasz organizm, związek ten wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny jak ortopedia, okulistyka, dermatologia czy medycyna estetyczna. W tej ostatniej używany jest przy wielu zabiegach dotychczas wykonywanych przy użyciu toksyny botulinowej. Jednak w porównaniu do niej jest znacznie bezpieczniejszy i jego użycie obciążone jest niższym ryzykiem skutków niepożądanych.

Do czego wykorzystuje się kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?

Związek ten sprawdza się we wszystkich przypadkach, gdzie chcemy uzyskać efekt wypełnienia np. w regulacji konturu ust, usuwaniu bruzd np. na czole czy poprawie owalu twarzy (np. podniesienie policzków). Ze względu na jego właściwości higroskopijne (wiązania wody) wiąże wodę pod skórą umożliwiając wypełnienie w miejscu aplikacji. Kwas hialuronowy wstrzykiwany w gabinecie medycyny estetycznej nie ulega tak szybkiej degradacji jak nasz własny. Do zabiegów estetycznych stosowany jest kwas hialuronowy stabilizowany odporny na działanie enzymów rozkładających go, naturalnie obecnych w naszej skórze.

Czemu zabiegi kwasem hialuronowym są bezpieczne?

Kwas podawany w trakcie zabiegu ma taką samą strukturę jak związek naturalnie występujący w naszej skórze. Dzięki czemu nie dochodzi do reakcji obronnej organizmu po jego podskórnym wstrzyknięciu. Dla kontrastu w trakcie zabiegu toksyną botulinową dochodzi do miejscowego zablokowania połączeń pomiędzy zakończeniami nerwów, a mięśniami. Przez co mięsień twarzy znajduje się w stanie pernamentnego skurczu. Jest to stan nienaturalny i w niektórych przypadkach może wiązać się z ograniczeniem mimiki twarzy. W przypadku kwasu hialuronowego, gdy zabieg nie zadziała tak jak chcieliśmy, możemy zdecydować się na jego korekcję przy użyciu hialuronidazy. Enzym ten rozpuszcza HA tym samym usuwając wadliwe wypełnienie.

Kiedy efekt staje się widoczny i jak długo się utrzymuje?

Efekt działania HA widoczny jest tuż po zabiegu, niestety nie utrzymuje się w nieskończoność. Pomimo wykorzystania stabilnej formy kwasu hialuronowego nasz organizm i tak ostatecznie go rozkłada. W zależności od organizmu rozpad wypełnienia zaczyna się w przedziale 9-12 miesięcy od zabiegu. Składniki preparatu rozkładane są w taki sam sposób jak kwas hialuronowy naturalnie budujący skórę. Po rozpadzie wypełnienia twarz powraca do stanu sprzed zabiegu. By znów poczuć się młodziej możemy powtórzyć zabieg, bez negatywnych skutków dla naszego zdrowia.

Czy krem z kwasem hialuronowym może zastąpić zabieg?

Na rynku dostępne są liczne produkty z kwasem hialuronowym. Najczęściej wchodzi on w skład kremów ujędrniających i przeciwzmarszczkowych obiecujących magiczny zanik kurzych łapek, zmarszczek mimicznych i poprawę owalu twarzy. Pomimo licznych zapewnień producentów kremy nakładane na twarz nie są w stanie przynieść tak widocznego efektu jak podskórne wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Związek ten, aby wypełnić bruzdy i zmarszczki, musi dostać się w głębsze warstwy skóry i to w odpowiedniej ilości. Kremy z kwasem hialuronowym, w większości przypadków, zawierają wysokocząsteczkowy HA, który z małą wydajnością przenika przez skórę. W formie tej kwas hialuronowy tworzy tylko ochronną powłoczkę na powierzchni skóry, wspomagając jej nawilżanie.

Jeżeli chcesz uzyskać widoczny efekt odmłodzenia, wyrównania konturu ust czy podniesienia policzków nie decyduj się na półśrodki w postaci kremów, toników czy innych produktów z kwasem hialuronowym. Właściwości HA w tych produktach poprawią nawilżenie skóry i opóźnią powstawanie nowych zmarszczek, jednak nie usuną już istniejących. Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zapraszamy na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej w naszym Centrum Medycznym. Aby umówić się na konsultację lub dowiedzieć się szczegółów oferty z dziedziny medycyny estetycznej zapraszamy do kontaktu na https://dpmed.pl/.


Materiał partnera zewnętrznego