Równowaga pH skóry twarzy – źródło zdrowej cery

0
26392
pH skóry twarzy
Właściwa pielęgnacji twarzy składa się z trzech etapów: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Twoja skóra jest przesuszona, ze skłonnościami do wyprysków? Twój ulubiony podkład nagle zaczął się „warzyć”? Przyczyną może być niewłaściwe pH skóry twarzy. Dowiedz się co robić, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową i cieszyć się zdrowym wyglądem.

Odczyn pH – co to takiego?

Wartość pH służy do odróżniania odczynów kwasowych od zasadowych i jest podawana w skali od 0 do 14. Odczyn kwasowy mieści się w przedziale od 0 do 7, a zasadowy od 7 do 14. Woda ma odczyn obojętny, czyli 7 i jest głównym składnikiem naszej skóry. Jednak prawidłowe pH skóry waha się w granicach 4,5 a 6,0. Kwaśne środowisko pozwala stworzyć warstwę, która chroni przed promieniowaniem UV, czynnikami zewnętrznymi i bakteriami. Zaburzenie tej równowagi powoduje przesuszenie bądź nadmierną produkcję sebum, a w efekcie powstawanie zaskórników i podrażnień.

Jeżeli Twoja skóra jest:

  • błyszcząca, z dużą ilością zaskórników i rozszerzonymi porami, a Twój organizm produkuje dużo łoju i potu, to znak, że Twoje pH jest zbyt niskie,
  • skłonna do przesuszeń i podrażnień, to znaczy, że ma zbyt cienką warstwę ochronną, a jej pH jest zbyt wysokie.

Co wpływa na pH skóry?

Na wygląd naszej skóry i równowagę kwasowo-zasadową wpływa wiele czynników. Warto zastanowić się nad swoją dietą, poziomem stresu, a przede wszystkim nad pielęgnacją skóry. Głównym sprawcą zaburzeń pH są środki do mycia i kąpieli. Jeżeli kiedykolwiek po wyjściu z prysznica towarzyszyło Ci uczucie ściągnięcia skóry to znak, że kosmetyki, których używasz nie są odpowiednie. Kluczem do utrzymania właściwego pH skóry twarzy jest zatem właściwa kompleksowa pielęgnacja cery połączona z odpowiednią dietą.

Właściwa pielęgnacja

Właściwa pielęgnacji twarzy składa się z trzech etapów: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Przede wszystkim należy unikać mydła, które niszczy płaszcz lipidowy i prowadzi do nadmiernego przesuszania i nadwrażliwości skóry. Do mycia twarzy najlepiej stosować specjalnie przygotowane do tego celu żele. Jeżeli posiadasz tłustą skórę wybierz żel antybakteryjny, jeśli Twoja skóra jest sucha po umyciu skorzystaj dodatkowo z mleczka do demakijażu, które zniweluje uczucie ściągnięcia. Po oczyszczeniu twarzy czas na tonizowanie, które pozwoli przywrócić odczyn kwasowy. Zamiast toniku można użyć płynu micelarnego. Ostatnim etapem pielęgnacji twarzy jest nawilżanie.

Kremy do twarzy

Nawilżanie jest jednym z etapów prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy. Używanie odpowiednich kremów pozwala na utrzymanie zdrowej i pełnej blasku cery. Krem intensywnie nawilżający w szybkim czasie uzupełni niedobory wody w skórze, natomiast krem regenerujący na dzień odżywi i ochroni Twoją twarz przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych i promieniowaniem UV. Na noc najlepiej sprawdzi się krem odżywczy. Składniki w nim zawarte wnikną w skórę Twojej twarzy podczas snu i dzięki temu będzie ona świeża i wypoczęta. Doskonałym rozwiązaniem jest również niezwykle bogaty w składniki odżywcze krem naturalny do twarzy, który delikatnie matuje skórę i reguluje gospodarkę wodnotłuszczową.

Dieta

Oprócz prawidłowego oczyszczania twarzy warto zadbać o dietę. Równowaga pH zależy również od produktów w Twoim jadłospisie. Jeżeli chcesz poprawić wygląd i zdrowie Twojej skóry unikaj napojów gazowanych, mięsa, białej mąki i kawy. Jedz natomiast szpinak, jarmuż, cytrusy, a także orzechy i ziarna.


Materiał partnera zewnętrznego