Lampy bakteriobójcze UV-C – najważniejsze informacje

0
1342
Lampy bakteriobójcze UV-C
Lampy bakteriobójcze UV-C można zastosować niemal wszędzie | fot.: stock.adobe.com

W powietrzu oraz na różnych przedmiotach znajdują się liczne wirusy, pleśnie, grzyby, bakterie, drożdżaki i wiele innych niezdrowych oraz szkodliwych mikroorganizmów. Najszybciej można zarazić się drogą kropelkową poprzez kichnięcie czy też kaszel. Wiele osób korzysta z tego samego pomieszczenia i dotyka przedmioty, więc to najszybsza i najłatwiejsza droga do zarażenia się daną chorobą.

Lampy bakteriobójcze UV-C – czym są?

Lampy bakteriobójcze pomagają chronić osoby przed groźnymi zakażeniami. Służą one do dezynfekcji powietrza lub przedmiotów. Promienie UV-C posiadają długość fali, która wynosi między 100 a 280 nm. To promieniowanie ma bardzo silne bakteriobójcze właściwości. Lampa bakteriobójcza UV-C skutecznie eliminuje wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy, aby zapewnić sterylne warunki w danym pomieszczeniu.

Lampy bakteriobójcze UV-C – jak działają?

Lampy bakteriobójcze emitujące promieniowanie typu UV-C osiągają bakteriobójczy efekt przy długości fali wynoszącej od 230 do 275 nm. Kwasy nukleinowe oraz białka absorbują energię promieniowania UV-C. Wzbudza ona chemiczne reakcje w danych jądrach skutecznie i efektywnie zabijając występujące oraz zalegające wokół ludzi mikroorganizmy. Występuje kilka rodzajów bakteriobójczych lamp, np. przepływowe polegające na tym, że wentylator zasysa powietrze, które znajduje sia w pomieszczeniu, a następnie przepuszcza go przez filtr kierując do specjalnej komory. Wydmuchiwane powietrze jest przede wszystkim oczyszczone jak również pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Promieniowanie UV-C niszczy część kodu DNA komórek, co przyczynia się do utraty zdolności podziału wraz z dalszym rozmnażaniem się.

Lampy bakteriobójcze UV-C – zastosowanie

Lampy bakteriobójcze UV-C można zastosować niemal wszędzie. Szczególnie zaleca się, aby stosować je w miejscach, gdzie przemieszcza się dużo ludzi. Zastosowanie tych lamp można znaleźć głównie w szpitalach, przychodniach, gabinetach zabiegowych czy laboratoriach, a także gabinetach medycyny estetycznej. Ponadto kolejnym miejscem mogą być różne urzędy, biuro. Przykładowo w szkole albo w hotelarstwie również warto zaopatrzyć się w taki sprzęt. Wykorzystuje się je w miejscach, w których przede wszystkim jest wymagane zachowanie sterylności.

Lampy bakteriobójcze UV-C – czy są skuteczne?

Lampy emitujące ultrafioletowe promieniowanie są powszechnie jednym z najbardziej skutecznych sposobów. Promieniowanie o długości 253,7 nm posiada biobójcze właściwości nieodwracalnie dezaktywując drobnoustroje. Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia jak również Główny Inspektorat Sanitarny w pełni potwierdzają skuteczność tego typu promieniowania.

Podsumowanie

Warto zainwestować w lampy bakteriobójcze, ponieważ działają one przede wszystkim skutecznie. Dzięki nim można zapobiegać dalszego rozwojowi choroby, a także zapewnić ludziom odpowiedni poziom mikrobiologicznej czystości. Ponadto już nie trzeba stosować różnych chemicznych preparatów, które jak wiadomo są szkodliwe dla zdrowia. Lampa bakteriobójcza nie wywołuje skutków ubocznych. Bezpieczeństwo i zdrowie ludzi jest najważniejsze.

MPĘ