Masaż w ciąży – czy jest wskazany?

0
2018
Masaż dla kobiet spodziewających się dziecka przynosi podobne rezultaty jak inne tego rodzaju terapie, ale powinien być wykonywany nieco inaczej | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Ciąża to wyjątkowy, ale również trudny czas dla kobiety. Ciało przechodzi wtedy wiele zmian, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, z którymi nie zawsze wiemy jak sobie poradzić. A kondycja i samopoczucie przyszłej mamy są bardzo ważne nie tylko dla niej samej, ale również dla dziecka. Jak można skutecznie je poprawić?

Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny?

Przed ciążą chodziłaś na masaże relaksacyjne lub odchudzające? Wiesz dobrze, że po takim zabiegu twoje ciało rozluźnia się, a ty czujesz się zrelaksowana i wypoczęta, pozbywając się przy okazji różnych dolegliwości. Tak samo jest z masażami dla kobiet w ciąży. Choć wiele osób obawia się ich, przyszłe mamy nie tylko mogą, ale wręcz powinny korzystać z takich terapii. Właściwie przeprowadzony relaksuje i pozwala czuć się piękniejszą, ale przede wszystkim łagodzi wiele ciążowych dolegliwości, takich jak obrzęki czy bóle kręgosłupa. Tak naprawdę regularne wizyty u masażysty warto rozpocząć jeszcze przed ciążą – ciało przygotuje się wtedy lepiej do wszystkich zmian, dzięki czemu zapewnisz sobie lepszą kondycję, a po porodzie skóra szybciej wróci do stanu sprzed ciąży. Jeśli jednak nie stosowałaś ich wcześniej, wstrzymaj się z pierwszą wizytą do zakończenia pierwszego trymestru – później możesz chodzić na masaże prawie do końca ciąży.

Jak powinien wyglądać masaż w ciąży?

Masaż dla kobiet spodziewających się dziecka przynosi podobne rezultaty jak inne tego rodzaju terapie, ale powinien być wykonywany nieco inaczej.

Masażysta wykonujący taki zabieg przede wszystkim musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, znajomość specjalistycznych technik oraz wiedzę z dziedziny fizjologii i patologii ciąży – mówi Arkadiusz Jesiotr, masażysta Sthetic Klinika dr Jagielskiej.

Podczas zabiegu kluczowa jest pozycja pacjentki – powinna być siedząca, półleżąca lub leżąca (na plecach lub boku). Podczas masażu z reguły wykorzystuje się kosmetyki, które wygładzają skórę, uelastyczniają ją i zapobiegają rozstępom. Masaż w ciąży jest zwykle nieco delikatniejszy niż zwyczajny  ale jego rezultaty są podobne.

Jakie są korzyści dla kobiet w ciąży?

Profesjonalny masaż dla kobiet w ciąży to bezpieczna i przyjemna terapia, która poprawia ich stan fizyczny i psychiczny.

Może być stosowany jako profilaktyka, ale pomaga też zniwelować już występujące dolegliwości, pomaga kontrolować masę ciała, przeciwdziała utracie jędrności skóry i pojawianiu się rozstępów, przygotowuje na wysiłek związany z porodem oraz pozytywnie wpływa na szybki powrót do formy po rozwiązaniu wyjaśnia Arkadiusz Jesiotr.

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Research Institute na University of Miami School of Medicine na Florydzie[1] potwierdzają, że zarówno masaże, jak i aktywność fizyczna (np. joga) poprawiają samopoczucie kobiet w ciąży, ograniczają uczucie lęku, złości, wpływają pozytywnie na relacje z partnerem oraz zmniejszają ból pleców i nóg (w porównaniu z grupą kobiet objętych standardową opieką prenatalną). Poza tym w grupie kobiet wysłanych na masaże po 20 minut tygodniowo przez 12 tygodni, wykazano również lepsze wyniki, jeśli chodzi o termin porodu i wagę urodzeniową niemowląt.

[1] Wyniki opublikowano w 2012 roku w Journal of Bodywork & Movement Therapies, 16, 204-209.


Materiał partnera zewnętrznego