Maszynka do włosów – jak wybrać najlepszą?

0
751
maszynka do włosów da barbera
Wybierając maszynkę do włosów powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje potrzeby | fot.: materiał partnera

Maszynka do włosów to niezbędne narzędzie każdego fryzjera/barbera, ale dobrze posiadać je również w domu. Umożliwia to samodzielne wykonanie prostych zabiegów fryzjerskich bez konieczności umawiania się na wizytę do specjalisty. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo maszynek do włosów. Jaka maszynka do włosów będzie najlepsza? 

Rodzaje maszynek do włosów

Rynek oferuje różne opcje maszynek do włosów. Są to:

  1. maszynka do włosów bezprzewodowa (akumulatorowa) – nie posiada kabla sieciowego, dzięki czemu można używać jej praktycznie wszędzie. Jest to dobra maszynka do włosów dla fryzjera mobilnego, ale także do prywatnego użytku. Wśród wad takiej wersji strzyżarki trzeba wyszczególnić konieczność pamiętania o regularnym ładowaniu oraz większą wagę w porównaniu do wariantu na kabel, przez co dłoń może szybciej zmęczyć się podczas pracy.
  2. maszynka do włosów przewodowa (sieciowa) – ten wariant świetnie sprawdzi się w salonach barberskich i fryzjerskich. Nie trzeba pamiętać o konieczności jej ładowania (co w przypadku częstego i długotrwałego korzystania mogłoby stać się uciążliwe). Dodatkowo, charakteryzuje się mniejszą wagą niż bezprzewodowa, dzięki czemu fryzjer lub barber może dłużej pracować bez męczącego bólu dłoni. Najczęściej maszynki sieciowe posiadają także długi kabel, umożliwiający swobodę i szerokie pole działania. Minusem może być tu plączący się kabel.
  3. maszynka do włosów akumulatorowo sieciowa – wersja „dwa w jednym” – istnieje możliwość korzystania z maszynki na kablu, lub odpięcie go, co pozwoli zabrać ją w dowolne miejsce.

Jak wybrać najlepszą maszynkę do włosów?

Nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od twoich wymagań (np. najlepsza maszynka do włosów dla barbera nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli masz długie włosy, a sprzętu chcesz używać jedynie do ich subtelnego podcinania). Jeśli potrzebna ci najlepsza maszynka do samodzielnego strzyżenia włosów, powinieneś zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • materiał wykonania – jeśli zależy ci, żeby twój sprzęt był trwały, musisz zwrócić uwagę na to, z czego został wykonany. Dobrze, aby korpus maszynki wytworzony był z materiałów tytanowych bądź ceramicznych. Najmniejszą wytrzymałością charakteryzują się natomiast sprzęty z aluminium i stali. Ostrza (koniecznie ze stali nierdzewnej!) powinny być pokryte powłoką węglową, która zapewni im dodatkowe wzmocnienie i ochronę przez zużyciem. Świetnym dodatkiem będzie antypoślizgowy element na uchwycie.
  • możliwe długości strzyżenia – każda maszynka umożliwia ustawienie długości strzyżenia. Tańsza strzyżarka będzie zaopatrzona w zaledwie kilka możliwości, natomiast profesjonalna maszynka do włosów pozwoli wybrać jeden z zdecydowanie większej liczby wariantów. Oprócz samych opcji długości strzyżenia dobrze jest zwrócić także uwagę na sposób ich ustawienia. Niektóre maszynki posiadają uniwersalną nasadkę, na której ustawia się potrzebną długość za pomocą np. pokrętła. Są też takie, które wymagają zmiany nasadki za każdym razem, gdy będziesz chciał zmienić długość strzyżenia.
  • rodzaj zasilania.
  • osiągana moc – to ważne, ponieważ zbyt słaba maszynka może nie poradzić sobie z gęstymi włosami.
  • dodatkowe funkcje i akcesoria – na rynku dostępne są maszynki wzbogacone o dodatkowe funkcje takie jak np. trymer (którym przytniesz zarówno wąsy jak i brodę), opcja golenia (zdejmowana nakładka) czy sygnalizacja LED, informująca o poziomie baterii (w przypadku maszynek akumulatorowych).
  • odporność na wodę – najlepiej wybrać wodoodporną maszynkę, co umożliwi łatwe wyczyszczenie sprzętu po użytku.

Wybierając maszynkę do włosów powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje potrzeby. Amatorska maszynka nie będzie dysponowała zbyt wieloma dodatkowymi opcjami czy szerokim wyborem wariantów długości strzyżenia. Ponadto do prywatnego użytku najlepiej wybrać bezprzewodową maszynkę do włosów, która jest wygodna i poręczna.

Jeśli chodzi o cenę – do użytku domowego dobrze jest wybrać sprzęt ze średniej lub wyższej półki – wraz z produktami rekomendowanymi dla barberów. Wybór najtańszego modelu maszynki do włosów  narazi cię na dyskomfort strzyżenia i szybką potrzebę wymiany sprzętu na nowy. Jak w większości przypadków – warto zainwestować w produkt wysokiej jakości po to, by efektywnie służył nam przez długi czas.

OLI