Najbardziej bolesne miejsca do wykonania tatuażu

0
1576
kobieta tatuaż na udzie
Podczas wyboru odpowiedniego miejsca na tatuaż, zawsze pod uwagę bierzemy osobiste preferencje | fot.: stock.adobe.com

Tatuaż, coraz częściej staje się ozdobą ciała wielu osób. Jego posiadanie ani nie dziwi, ani nie szokuje. W dodatku, kompozycje artystyczne potrafią działać jak pewnego rodzaju ekspresja siebie i własnej osobowości. Warto zatem zastanowić się mocniej zarówno przy wyborze wzoru, jak i samego miejsca do tatuowania. W przeciwnym razie możemy prędko szczerze żałować udania się nawet do najbardziej profesjonalnego salonu tatuażu. 

Ból związany z wykonaniem tatuażu

Podczas wyboru odpowiedniego miejsca na tatuaż, zawsze pod uwagę bierzemy osobiste preferencje. Chcemy, aby tatuaż eksponował się tam, gdzie będziemy mogli się z nim identyfikować. Nie do końca jest to jedyny wybór, gdyż jak się okazuje, na naszym ciele, znajduje się wiele newralgicznych miejsc. Niełatwych do tatuowania ani do przeżycia zabiegu bezboleśnie. Należy pamiętać, że nakłuwanie ciała igłą niemal zawsze niesie za sobą mniejszy czy większy ból. Jednak jego nasilenie może się różnić, w zależności od tatuowanego miejsca. Jedne osoby, szczególnie kobiety, ból odczuwany podczas sesji w salonie porównuje do bólu przy depilacji elektrycznym depilatorem. Odczuwane są przeszywające ukłucia, robi się gorąco. Wrażliwość skóry oczywiście u każdej osoby jest inna.

Co ważne, warto sprawdzić naszą reakcję na ból tatuując niewielki obiekt na skórze w mało eksponowanym miejscu. Wówczas możemy tez sprawdzić, czy ewentualnie nie jesteśmy uczuleni na użyty tusz.

Co wpływa na odczuwanie bólu 

Na odczuwanie intensywności bólu, podczas tatuowania poszczególnych miejsc, ma wpływ kilka czynników. Są to przede wszystkim rozmiar i styl tatuażu. Większa powierzchnia do wytatuowania wiąże się z dłuższym zabiegiem i tym samym nasileniem bólu. Tutaj jest to również związane z indywidualnym progiem odczuwania i dyskomfortu podczas nakłuwań. Wielu tatuatorów ma inną wprawę i tatuują nieco inaczej. Jedni wolniej i mniej delikatnie. Inni działają precyzyjnie, szybko oraz skutecznie. Należy pamiętać, że znaczenie ma sylwetka osoby tatuowanej. Jeśli jesteś szczupła bądź szczupły i ilość tkanki tłuszczowej jest znikoma, prawdopodobnie będzie wiązało się to z intensyfikacją bólu. Dlatego, że skóra jest wówczas bardzo cienka i podatna na odczuwanie bólu. Kluczem do tego, czy faktycznie tatuaż będzie bolesny jest indywidualny próg odczuwania bólu. U kobiet dodatkowo wpływ na intensywność odczuwanego bólu ma także dzień cyklu. Przed okresem zdecydowanie mocniej odczuwamy ból i dotyczy to każdego zabiegu przekraczającego barierę naskórka.

tatuaż kobieta dzień cyklu
U kobiet dodatkowo wpływ na intensywność odczuwanego bólu ma także dzień cyklu | fot.: stock.adobe.com

Gdzie najbardziej boli tatuaż

Żebra i kręgosłup

Plecy są częstym wyborem fanów artystycznych tatuaży, ze względu na sporą powierzchnię do tatuowania. Można tu zilustrować prawdziwe dzieła sztuki. Pamiętajmy jednak, że w okolicach kręgosłupa znajduje się wiele nerwów oraz kręgi. A w okolicach żeber skóra jest bardzo wiotka i delikatna. 

Pachwiny i okolice intymne

Jest to bardzo czuły obszar ciała. Dlatego też bolesny. Z jednej strony ciekawy do tatuowania, ze względu na to, że tatuaż pozostaje w sekretnym miejscu. Z drugiej strony, mając na uwadze bolesność, często okolice intymne wybierane są jedynie na nieco mniejsze wzory i symbole. 

Stopa 

Na stopie znajdują się liczne punkty, które są punktami bardzo wrażliwymi. Z uwagi na to, nawet najmniejsze graficzne obrazki, tak bardzo uwielbiane przez kobiety, mogą wiązać się z przenikliwym odczuwaniem bólu w tej strefie. 

Łokcie i kości

Wiele pomysłów na tatuaże wiąże się z pominięciem do tatuowania właśnie okolic łokcia. Miejsce to, znajdujące się bardzo blisko kości. Jest jednym z najtrudniejszych fragmentów do nakłuwania. Poza tym, części przy kościach są mocno ukrwione. 

W jaki sposób usuniemy tatuaż

Sposobem na niechciany tatuaż okazuje się medycyna estetyczna. Za pomocą laseroterapii można usunąć większość tatuaży (choć pamiętajmy, że niektóre tatuaże lepiej po prostu przykryć innym). Na co wpływ jednak mają kolorystyka, głębokość pigmentu w warstwach skóry oraz lokalizacja. 

MGR