Naturalne metody depilacji – czy się sprawdzają?

0
628
pasta cukrowa
Pasta cukrowa to jedna z tradycyjnych mechanicznych metod depilacji stosowanych w krajach arabskich znana z delikatności i skuteczności | fot.: stock.adobe.com

Pozbywanie się niechcianych włosów na ciele za pomocą maszynki do golenia bywa uciążliwe i u wielu kobiet powoduje podrażnienia skóry. Te z kolei nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także powodują nieprzyjemne swędzenie. Kobiety, które mają już dość codziennego golenia nóg, pach czy okolic bikini, poszukują alternatywnych metod depilacji. Często odpowiedzią na te potrzeby stają się naturalne metody znane w niektórych kulturach od wieków, a które wykonać można we własnym domu.

Woskowanie

Nieestetyczne czerwone kropki na nogach to już przeszłość, gdy wybierzemy inną metodę depilacji. Jednym z popularnych sposobów na pozbycie się nieestetycznego owłosienia jest woskowanie. Jeżeli chcemy wypróbować powyższą metodę, należy zakupić gotowe plastry, które proponuje wiele popularnych marek lub wykonać wosk samodzielnie. W tym drugim przypadku będzie to najbardziej naturalny sposób i będzie wymagał jedynie zaopatrzenia się w specjalne, bawełniane paski.

Jak wykonać domowy wosk? Nic bardziej prostego!

Przepis na domowy wosk

  • ćwierć szklanki miodu,
  • sok z połowy cytryny,
  • szklanka cukru,
  • oliwa z oliwek.

Wszystkie składniki należy połączyć ze sobą podczas podgrzewania na małym ogniu i odczekać do wystygnięcia. Wosk należy nakładać na małe partie ciała i odrywać jednym, zdecydowanym ruchem. Po zabiegu trzeba skórę odpowiednio nawilżyć.

Chociaż usuwanie włosów woskiem kojarzy się raczej z nieprzyjemnym zabiegiem, warto chociaż raz zdecydować się na jego wykonanie. Jest bardzo skuteczny i pozwala zapomnieć o włosach na bardzo długo – nawet na trzy lub cztery tygodnie. Nieprzyjemną częścią tej metody jest to, że wcześniej warto włosy lekko zapuścić, aby jak najwięcej i jak najłatwiej oderwały się razem z plastrami. Na kilka dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z opalania, warto za to wykonać delikatny peeling skóry.

Cukrowa depilacja

Metoda ta jest nieco podobna do poprzedniej, jednak zamiast wosku używa się specjalnej pasty cukrowej, przez co jest mniej bolesna i polecana na początek przygody z naturalną depilacją. To jedna z tradycyjnych mechanicznych metod depilacji stosowanych w krajach arabskich znana z delikatności i skuteczności. Ten rodzaj depilacji można stosować zarówno na ciepło, jak i na zimno. W drogeriach znajdziemy gotowe produkty do depilacji, w każdym sklepie spożywczym zaś –  składniki do naturalnego wykonania w domu. Dzień wcześniej warto wykonać peeling skóry, aby pozbyć się martwego naskórka.

Przepis na domową pastę cukrową

  • ćwierć szklanki wody,
  • dwie szklanki cukru,
  • sok z całej cytryny.

Całość gotujemy na niewielkim ogniu tak, aby się nie przypaliła. Powstałą masę w odpowiedniej temperaturze należy rozprowadzić na skórze, a następnie do całości przykleić niewielki pasek materiału. Kolejnym krokiem jest zerwanie paska i ewentualne powtórzenie czynności aż do uzyskania pożądanego efektu.

Zimną masę cukrową rozprowadza się z kolei na określonym obszarze, a następnie zrywa energicznym ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Jeśli obawiamy się, że cała procedura będzie dla nas zbyt czasochłonna, warto ją wypróbować na okolicach bikini, pachach lub twarzy – efekt jest skuteczny, długotrwały i nie powoduje podrażnień. Kiedy nabierzemy wprawy, możemy odważyć się na zastosowanie tego rodzaju depilacji na większych obszarach. 

Więcej na temat depilacji cukrowej przeczytać można na stronie: https://uczymyjakslodzic.pl/cukrowa-depilacja/

Maska z kurkumy i ciecierzycy

Ostatnią propozycją na domową depilację będzie maska do samodzielnego wykonania z kurkumy i ciecierzycy. Bezboleśnie usuwa ona niechciane owłosienie, ale – co warto zaznaczyć od razu – jest też najmniej skuteczną metodą z zaprezentowanych. Pozostawia za to skórę odżywioną i porządnie oczyszczoną.

Przepis na domową maskę z kurkumy i ciecierzycy

  • 3 łyżki ciecierzycy (ugotowanej, z puszki lub mąki z ciecierzycy)
  • dwie łyżeczki kurkumy,
  • trochę mleka lub wody.

Z przygotowanych składników sporządzić papkę, gotową maskę nałożyć na skórę na około 20-30 minut, a po tym czasie zmyć ją letnią wodą. 

Nie wszystkie naturalne metody depilacji domowej cieszą się popularnością i są jednakowo skuteczne jak mechaniczne usuwanie włosów maszynką do golenia. Większość z nich za to idealnie sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z naturalną depilacją, warto skorzystać z pasty cukrowej, która jest skuteczna i delikatna jednocześnie.

OLI