Pielęgnacja ciała: dermokosmetyki a naturalne kosmetyki

0
615
kosmetyki naturalne a dermokosmetyki
Dermokosmetyki są w zasadzie dla każdego wymagającego odbiorcy produktów pielęgnacyjnych | fot.: materiał partnera

Dbając o swoją skórę, chcemy jej dostarczyć najlepszych preparatów pielęgnacyjnych, często jednak nie wiemy do końca, co jest najlepsze dla naszej skóry. Spośród przeróżnych trendów oraz poleceń staramy się odnaleźć te, które połączą skuteczność i bezpieczeństwo. Wśród takich produktów bardzo często pojawiają się dwie ich kategorie: kosmetyki naturalne oraz dermokosmetyki. Co warto wiedzieć na temat tych grup produktów i dlaczego nie powinnyśmy mylić obydwu kategorii?

Co różni dermokosmetyki do ciała od innych propozycji dostępnych na rynku?

Dermokosmetyki, mimo że mają właściwości podobne do innych produktów dostępnych na rynku pielęgnacyjnym i beauty, zdecydowanie posiadają wyróżniające je cechy. Dermokosmetyki to doskonały sposób na wsparcie leczenia chorób skóry oraz dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie. Tego typu produkty mogą być kierowane do pielęgnacji skóry atopowej, alergicznej, trądzikowej, ze skłonnością do łuszczycy czy nadwrażliwej. Dermokosmetyk nie zastąpi leczenia, ponieważ dermokosmetyki nie są lekami, ale pozwoli skórze przejść przez proces uzdrawiania łatwiej. Wówczas dermoskosmetyki stanowią element kompleksowej terapii. Warto pamiętać, że niektóre choroby skóry mają charakter przewlekły i dermokosmetyki stosowane w takim przypadku pełnią funkcję stałego elementu pielęgnacji, tak aby stan skóry nie pogarszał się.

Co wyróżnia dermokosmetyki?

Tak szerokie zastosowanie dermokosmetyków wynika z wysokiej zawartości składników aktywnych gwarantujących skuteczne działanie. Wszystkie dermokosmetyki do ciała spełniają precyzyjne i wysokie wymogi przemysłu farmaceutycznego. Powstają w oparciu o wiedzę dermatologówkosmetologów i chemików, ale także pediatrów czy farmaceutów. Na każdym etapie produkcji i testów są szczegółowo kontrolowane tak, aby gwarantowały deklarowany efekt pielęgnacyjny. Przede wszystkim są tworzone tak, aby każda delikatna oraz alergiczna skóra mogła korzystać z nich w pielęgnacji. Jak wspomnieliśmy – nie są lekami – jednak dla podkreślenia wagi zastosowanej wiedzy, przebadanych rezultatów i bezpieczeństwa określa się je potocznie mianem kosmetyków aptecznych. Dermokosmetyki znaleźć można w aptece (np. https://www.cefarm24.pl/kosmetyki-dermokosmetyki.html).

Dla kogo są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki są w zasadzie dla każdego wymagającego odbiorcy produktów pielęgnacyjnych. Zarówno osoby z indywidualnymi problemami, jak i te, które potrzebują łagodnej i kompleksowej pielęgnacji (na przykład dzieci) mogą skorzystać z dobrodziejstw, które oferują dermokosmetyki. Dzieje się tak z prostego powodu: kosmetyki te są przebadane pod kątem alergii oraz pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej. Największe korzyści i ukojenie dermokosmetyki przyniosą jednak skórom problematycznym. W tych przypadkach odpowiednia pielęgnacja jest kluczowym elementem dopełniającym proces leczenia skóry. 

Dermokosmetyki a naturalne kosmetyki do ciała

Kosmetyki naturalne mogą być dermokosmetykami, ale nie zawsze nimi są. Warto rozgraniczać te dwie grupy produktów i mieć świadomość, że produkty te są kierowane do nieco innych grup odbiorców. Obydwie kategorie podlegają jednak precyzyjnym przepisom i wymaganiom. Kosmetyki naturalne do ciała charakteryzują się tym, że powstają ze składników pochodzenia roślinnego lub surowców mineralnych. I to jedna z najważniejszych i wyróżniających cech tego typu produktów. Kosmetyki naturalne do ciała powinny zawierać w swoim składzie minimum 95% surowców pochodzenia naturalnego, zawierać jedynie ściśle określone, tzw. identyczne z naturalnymi, konserwanty. Ich składniki nie mogą być testowane na zwierzętach, same preparaty nie mogą zaś zawierać konserwantów innych niż uznane za bezpieczne, PEG-ów, pochodnych ropy naftowej czy syntetycznych detergentów typu SLS i SLES.

Tak precyzyjnie określone składniki zawarte w kosmetykach naturalnych nie mogą być szkodliwe, ani podrażniające skórę, ale wciąż nie oznacza to, że są dermokosmetykami. Dermokosmetyki charakteryzują się dodatkowo tym, że wspomagają leczenie skóry oraz bezpieczne w przypadku skór nadwrażliwych. Tak więc dermokosmetyki i kosmetyki naturalne do ciała choć podlegają szczegółowym restrykcjom, stanowią odrębne kategorie kosmetyków. 

Podsumowanie

Reasumując, dermokosmetyki są przeznaczone dla każdego rodzaju skóry, ale w wyjątkowy sposób wspomagają proces leczenia skór problematycznych. Dermokosmetyki są bardzo delikatne, hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry, dlatego też tak dobrze sprawdzają się jako uzupełnienie kuracji dermatologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że dermokosmetyki nie są lekami i nie zastąpią leczenia u specjalisty. Co ważne nie wszystkie dermokosmetyki są naturalnymi kosmetykami. Te bowiem charakteryzują się przede wszystkim zawartością naturalnych, niepodrażniających skóry składników oraz szeroko pojętą filozofią przyjazności dla środowiska. Kosmetyki naturalne oraz dermokosmetyki nie są więc tożsamymi kategoriami, o czym warto pamiętać decydując się na którąś z wymienionych grup produktów.

OLI