Włosy niskoporowate – jak o nie dbać i je pielęgnować?

0
698
włosy niskoporowate
Charakterystyczne dla włosów niskoporowatych jest, że się nie plączą i łatwo można uzyskać na nich efekt tafli | fot.: stock.adobe.com

Świadoma pielęgnacja włosów niskoporowatych oraz włosów o każdej innej porowatości staje się w ostatnich latach niezwykle popularna. Coraz więcej osób zauważa, ze kondycja naszych włosów oraz skóry głowy zależna jest nie tylko od dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale i od ich odpowiedniego dobrania do stanu i struktury naszych włosów. Coraz popularniejsza staje się tu wiedza o tzw. porowatości włosów. Czym jest ten termin, o czym powinny pamiętać posiadaczki niskoporowatych włosów i jak powinny je pielęgnować? Co warto wiedzieć o włosach niskoporowatych? Jeśli interesuje cię temat włosów niskoporowatych – zapraszamy do lektury.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to pojęcie ważne dla każdej prawdziwej „włosomaniaczki”. Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie sposób pielęgnacji warto określić porowatość włosów. Termin ten oznacza nic innego jak stopień odchylenia łusek włosa od jego warstwy wewnętrznej, czyli kory. Inaczej mówiąc jest to przenikalność włosa. Wyróżniamy 3 stopnie porowatości: niską, średnią oraz wysoką. Im więcej będzie ubytków we włosie, tym bardziej rozchylone będą jego łuski, a porowatość będzie wyższa.

Czym się różnią od siebie poszczególne typy włosów?

Włosy o wysokiej porowatości

Włosy wysokoporowate są najczęściej skłonne do kręcenia się, bywają szorstkie, suche, ale też podatne na zabiegi stylizacyjne. Włosy wysokoporowate mają rozchylone łuski. Włosy o wysokiej porowatości to także włosy zbyt często poddawane zabiegom chemicznym i stylizacjom termicznym, a także rozjaśnianiu, farbowaniu czy agresywnymi czynnikami zewnętrznymi (promieniowanie słoneczne).

I choć wysoka porowatość wydaje się jednym z włosowych problemów pierwszego świata, bo włosy te wymagają specjalnej pielęgnacji, często są w stanie wchłonąć mnóstwo substancji odżywczych, które wydatnie wpłyną na ich objętość. O pielęgnacji włosów wysokoporowatych można przeczytać tutaj: https://www.sztukakosmetologii.pl/wlosy-wysokoporowate-jak-dbac-i-pielegnowac/

Włosy średnioporowate

Inną strukturę włosa mają włosy średnio porowate. Charakterystyczne dla tego rodzaju włosów jest podatność na obciążenia, tego typu włosy zdecydowanie lepiej wyglądają, gdy są odpowiednio, w sposób wyważony pielęgnowane.

Włosy średnioporowate są podatne na obciążenia, mają tendencję do puszenia się, a końce włosów – do rozdwajania. Także schną dość długo.

Jak zwykle w życiu, najbardziej pożądana jest tym samym średnia porowatość i to ona występuje najczęściej w przypadku włosów w naszej szerokości geograficznej. Jednak za wyglądające najzdrowiej uznaje się włosy zdecydowanie niskoporowate.

Włosy niskoporowate – charakterystyka

Tego typu włosy charakteryzujące się niskim stopniem porowatości będą równocześnie najmniej problematyczne oraz zniszczone, ponieważ ich łuski tworzą zwartą warstwę ochronną. Charakterystyczne dla włosów niskoporowatych jest, że się nie plączą i łatwo można uzyskać na nich efekt tafli.

Włosy o niskiej porowatości będą zatrzymywać wewnątrz wilgoć oraz cenne substancje odżywcze, dzięki czemu posiadaczki takich włosów mogą pochwalić się zdrowo wyglądającymi, sprężystymi i pełnymi blasku kosmykami.

Niskoporowate kosmki bardzo łatwo się rozczesują oraz nie plączą się, jednak nie są zbytnio podatne na stylizację, a loki na takich włosach prostują się błyskawicznie.

włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate charakteryzuje bardzo dobra kondycja i brak zniszczeń | fot.: stock.adobe.com

Jak rozpoznać włosy niskoporowate?

Sprawdzenie, jaką porowatością wyróżniają się nasze włosy nie jest trudne. Wystarczy zastanowić się, jakimi cechami wyróżniają się poszczególne stopnie porowatości i skonfrontować je ze stanem naszych kosmyków. Włosy niskoporowate charakteryzuje bardzo dobra kondycja i brak zniszczeń.

Równocześnie włosy takie łatwo jest obciążyć, co skutkuje zbijaniem się w strąki oraz szybką utratą świeżości fryzury. Włosy niskoporowate charakteryzują się zwartą strukturą, są gładkie oraz lśniące, a także ściśle przylegające. Nie puszą się one nawet w skrajnie trudnych warunkach  oraz nie elektryzują się.

Posiadaczki takich włosów nie mają również żadnych problemów z ich rozczesaniem, ponieważ włosy niskoporowate praktycznie się nie plączą. Zamknięte łuski włosów sprawiają, że wolno oddają one wilgoć, co sprawia, że bardzo wolno wysychają. Niestety, zazwyczaj włosy takie nie są podatne na stylizację, przez co loki oraz fale wykonane na takich kosmykach prostują się błyskawicznie.

Posiadaczki takich włosów zauważą również, że nie lubią one zbyt rozbudowanej pielęgnacji i łatwo je obciążyć. Często brakuje im również objętości. Bywają też przyklapnięte i mogą wyglądać na nieświeże. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów niskoporowatych może je więc niepotrzebnie przeciążyć.

pielęgnacja włosów niskoporowatych
Mówi się, że włosy niskoporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji | fot.: stock.adobe.com

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Mówi się, że włosy niskoporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji. Jest to prawda, ten rodzaj włosów to wyjątkowe kosmki, jednak nie oznacza to, że o takie włosy nie należy odpowiednio dbać. W tym przypadku – włosów niskoporowatych, należy zwrócić szczególną uwagę przy dobrze produktów wpływających zarówno na same włosy, jak i na skórę głowy.

Po pierwsze niskoporowatość wiąże się z możliwością szybkiego obciążenia fryzury. Wystarczy nałożyć o kilka kropel olejku za dużo lub większą porcję odżywki, by sprawić, że kosmyki zbiją się w nieestetyczne strąki, a cała fryzura stanie się nieświeża. Co więcej, włosy takie nie wchłoną nadmiernej ilości kosmetyków, nawet w ciągu całego dnia, dlatego często konieczne jest ich nawet dwukrotne mycie w celu odciążenia.

Włosy niskoporowate o zbitej łusce trudno jest również dogłębnie oczyścić. Do tego celu niezbędny będzie mocniejszy szampon, najlepiej bez silikonów. Po taki kosmetyk warto sięgać dosyć często, by pozbyć się wrażenia niedomytych włosów.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych włosy niskoporowate

W przypadku odżywki sprawdzi się tutaj zasada im mniej tym lepiej. Nie nakładamy jej również po każdym myciu, ponieważ taki zabieg może znacząco obciążyć włosy. Najbardziej optymalna ilość odżywki lub maski nakładanej jednorazowo odpowiada wielkości orzecha włoskiego wmasowana jedynie w końcówki włosów.

Często już samo umycie odpowiednim szamponem może sprawić, że włosy niskoporowate będą prezentować się świetnie. Jeśli mamy problem z uczuciem świeżości na skórze głowy i przyklapnięte włosy, możemy wypróbować suchy szampon, który doraźnie ograniczy nieco wydzielanie sebum. Co ciekawe, sporadyczne prostowanie oraz kręcenie włosów o takiej porowatości nie powinno wyrządzić im żadnej krzywdy. Ta sama zasada tyczy się ich suszenia, o ile nie wykonujemy tej czynności przy użyciu zbyt gorącego nawiewu.

Poszukując szamponu idealnego dla włosów niskoporowatych warto wybierać kosmetyki z pantenolem, kwasem mlekowym oraz kwasem hialuronowym. Z kolei idealna odżywka nie powinna zawierać zbyt wielu protein, które mogą znacząco obciążyć kosmyki. Odżywki maski wszystkiego – nie sposób wymienić. Jeśli jednak chcesz najlepiej pielęgnować włosy niskoporowate – warto postawić na oleje, aby uzyskać piękne błyszczące włosy. Niskoporowatym włosom świetnie służy taka pielęgnacja.

olejowanie włosów niskoporowatych
Olejowanie włosów niskoporowatych to jedna z najistotniejszych czynności pielęgnacyjnych | fot.: stock.adobe.com

Olejowanie włosów niskoporowatych

Równie istotny jest tu dobór odpowiednich olejków, wśród których warto postawić na te kosmetyki, które zawierają małe cząsteczki szybciej wnikające w głąb włosa.

Olejowanie włosów niskoporowatych to jedna z najistotniejszych czynności pielęgnacyjnych, które posiadaczki tego typu włosów powinny wprowadzić do pielęgnacji włosów niskoporowatych aby włosy miały pięknie domknięte łuski, a stan kosmyków i naturalny kolor były pięknie podkreślone.

Do pielęgnacji i olejowania włosów niskoporowatych świetnie pasują oleje roślinne o małych cząsteczkach zawierające dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Takie substancje wnikają do wnętrza włosa i pielęgnują go na całej długości aż po końcówki włosów.

Do olejowania włosów niskoporowatych warto przetestować zatem olej kokosowy, olej babassu, arganowy, masło shea, masło cupuacu, masło kakaowe, masło mango. W codziennej pielęgnacji sprawdzi się także olej rycynowy.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych są coraz lepiej oznaczane na półkach drogerii. Jeśli mamy wątpliwości względem porowatości włosów – warto się dokładnie przyjrzeć własnym włosom. Te niskoporowate trudno pomylić z jakimikolwiek innymi. Takimi włosami zazwyczaj zachwyca się całe nasze otoczenie.

Oprócz tego, co lubią włosy niskoporowate, warto wiedzieć także o tym, czego nie lubią. „Ja specjalnie chcę rozjaśnić włosy aby były bardziej podatne na stylizacje” – to częsty tekst na forach internetowych. Włosy niskoporowate włosy nie są zbyt podatne na stylizacje, ich porowatość można próbować zmienić sztucznie, ale rozjaśnianie i zabiegi chemiczne mogą jednocześnie je znacząco osłabić. Skupmy się więc na olejowaniu włosów średnioporowatych, właściwej ich pielęgnacji, a więc takiej, która wzmacnia włosy i jest korzystna dla skóry głowy (np. delikatne peelingi). Kosmetyki do włosów niskoporowatych czy włosów o niskiej porowatości powinny stać się naszymi sprzymierzeńcami.

MKA/DOP