Włosy wysokoporowate – jak dbać i pielęgnować?

0
417
włosy wysokoporowate
Jeżeli Twoje włosy wysokoporowate wydają się niesforne lub puszące się, oznacza to, że są zbyt porowate i nie dostarczają wystarczającej ilości wilgoci | fot.: stock.adobe.com

Jeśli kiedykolwiek miałaś włosy, które notorycznie trudno było rozczesać, być może powiedziano Ci, że masz włosy „wysokoporowate”. Posiadanie tego typu włosów może być wyzwaniem dla ich stylizacji: łatwo wchłaniają wodę, produkty i środki chemiczne, ale nie utrzymują ich zbyt długo. Jeśli masz porowate włosy, łatwo je obciążyć produktami, co jeszcze bardziej utrudnia ich układanie i rozczesywanie.

Co jest przyczyną porowatości? Rozjaśnianie i chemiczne środki do rozluźniania włosów to dwa powszechne czynniki, które powodują, że struktura białkowa włosów jest atakowana podczas tych procesów, co pozbawia łuskę włosa warstwy naskórka, pozostawiając ją bardziej narażoną na uszkodzenia i utratę wilgoci. Narzędzia do stylizacji na ciepło również mogą nasilić utratę wilgoci i sprawić, że włosy staną się bardziej porowate; jeśli Twój fryzjer zaleca stosowanie produktu termoochronnego na włosach porowatych, to dlatego, że ciepło spowoduje rozszerzenie się łusek i podniesienie ich z naturalnej pozycji. Włosy wysokoporowate pojawiają się jednak nie tylko wtedy, gdy uszkodzimy je za pomocą środków chemicznych lub wysokiej temperatury – mogą mieć również podłoże genetyczne. Jeśli twoi rodzice mają gęste lub kręcone włosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odziedziczysz pewien stopień porowatości.

włosy wysokoporowate pielęgnacja
Produkty przeznaczone specjalnie dla włosów o dużej porowatości pomogą zapobiec uszkodzeniom wynikającym z łamania się i utraty wilgoci | fot.: stock.adobe.com

Kilka sposobów, jak dbać o włosy wysokoporowate?

1. Zabiegi proteinowe

Włosy wysokoporowate mogą wydawać się najbardziej podatne na układanie, ale w rzeczywistości są najbardziej uniwersalne. Można je układać w bardzo luźne, zwiewne fale lub bardzo gładkie i proste. Jeżeli Twoje włosy wysokoporowate wydają się niesforne lub puszące się, oznacza to, że są zbyt porowate i nie dostarczają wystarczającej ilości wilgoci. Aby upewnić się, że dostarczasz włosom wszystkich potrzebnych im składników odżywczych, zaleca się comiesięczną kurację proteinową. Zabiegi proteinowe to świetny sposób na dodanie siły i wzmocnienie ich struktury. Jeśli masz włosy wysokoporowate, ważne jest, abyś włączyła proteiny do swojej pielęgnacji. Zabiegi proteinowe nie są nawilżające, dlatego dzień przed lub po zabiegu należy zastosować nawilżającą odżywkę. Idealnie byłoby, gdybyś włączała proteiny do swojej pielęgnacji włosów mniej więcej raz w miesiącu, aby uzyskać maksymalny efekt. Jeżeli jednak Twoje włosy potrzebują więcej niż jednej kuracji proteinowej w miesiącu, to śmiało możesz zrobić kolejną! Pamiętaj również, że odżywki proteinowe powinny być wykonywane na czystych, wilgotnych włosach. Jeśli chodzi o nakładanie odżywki proteinowej, pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Za każdym razem, gdy nakładasz coś na włosy, zmieniasz strukturę otoczki. Im mniej nałożysz, tym mniejszy będzie jej wpływ na łuskę włosa. Jeżeli chcesz, by Twoje wysokoporowate włosy wyglądały jak najlepiej podczas zapuszczania, nie możesz przesadzić z ich obróbką i nie doprowadzić do ich przedwczesnego zniszczenia. 

2. Uszczelnianie masłem lub olejami

Uszczelnianie jest bardzo ważne dla utrzymania nawilżenia włosów, ale może być mylącym tematem, ponieważ istnieje tak wiele metod i terminów. Jaki jest cel uszczelniania? Najlepsze uszczelniacze są ciężkie i oleiste, więc pokrywają pasma włosów w sposób, który pomaga im zachować wilgoć do następnego dnia mycia. Uszczelnianie może pomóc w walce z puszeniem się włosów, zapobiegając utracie wilgoci, lub wydłużyć Twoje pasma, pomagając wilgoci pozostać na włosach. Nie musisz uszczelniać włosów przy każdym myciu – niektórzy wolą pominąć tę czynność raz na jakiś czas lub stosować ją tylko wtedy, gdy ich włosy wydają się suche. Masła i olejki mogą pomóc zamknąć wilgoć, którą włosy wchłonęły, nie uwalniając jej z powrotem do powietrza. Masło shea i oliwa z oliwek są ciężkie i świetnie nadają się do uszczelniania. Ponieważ oliwa z oliwek jest jednym z niewielu olejów, które wnikają w trzon włosa, byłaby to świetna opcja do wykorzystania jako uszczelniacz.

3. Używanie cięższych produktów z naturalnymi olejkami

Uszczelniacz z ciężką bazą olejową może pomóc wzmocnić włosy. Jeśli nałożysz produkt na bazie olejku na włosy nasączone masłem lub olejkiem, wzmocni on uszczelnienie i pomoże zrekompensować brakującą warstwę ochronną. Ciężkie produkty z naturalnymi olejami – takie jak oliwa z oliwek, olej rycynowy lub olej z awokado – są świetne do uszczelnienia włosów i wzmocnienia słabego uszczelnienia. Jeśli używasz ciężkiego produktu z naturalnymi olejami, pamiętaj, aby sprawdzić listę składników, by zobaczyć, czy te oleje są wśród pięciu najlepszych składników produktu. Jeśli są, to jest to dobry znak, że dzięki temu produktowi uzyskami dobry efekt.

4. Ocet jabłkowy i aloes

Ocet jabłkowy (ACV) i aloes są zarówno niedrogie, jak i skuteczne. Czasami Twoje włosy źle reagują na oleje i masła, które mogą je obciążać lub przetłuszczać. Jeśli masz cienkie włosy, które nie radzą sobie z ciężkimi olejami i masłami, ACV jest świetną alternatywą – lekko kwaśna zawartość pomoże spłaszczyć łuskę włosa, dzięki czemu włosy będą mogły lepiej wchłaniać wilgoć z głębokich odżywek. Nie pozostawi on również na włosach uczucia ciężkości ani tłustości. Aloes działa podobnie – pomoże wyregulować równowagę pH Twoich włosów, dzięki czemu będą one lepiej wchłaniać odżywki. Chociaż na rynku jest wiele produktów, które wykorzystują aloes jako jeden ze swoich głównych składników, możesz również dodać żel lub sok z aloesu do swojej ulubionej odżywki bez spłukiwania lub roztworu w butelce z aerozolem, aby pomóc w ten sam sposób.

włosy wysokoporowate olejek
Produkty przeznaczone specjalnie dla włosów o dużej porowatości pomogą zapobiec uszkodzeniom wynikającym z łamania się i utraty wilgoci| fot.: stock.adobe.com

Porowatość włosów jest cechą genetyczną i jak wszystkie cechy, nie można jej znacząco zmienić. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, by utrzymać włosy w jak najlepszym stanie. Jeśli masz włosy wysokoporowate, oto kilka wskazówek dla Ciebie:

– myj włosy rzadziej. Codzienne mycie włosów może pozbawić je wilgoci i spowodować ich wysuszenie. Lepiej jest myć je 2-3 razy w tygodniu dobrym szamponem, który powinien zawierać proteiny i inne składniki odżywcze, aby włosy były mocne i zdrowe.

– używaj produktów przeznaczonych do włosów o dużej porowatości. Produkty przeznaczone specjalnie dla włosów o dużej porowatości pomogą zapobiec uszkodzeniom wynikającym z łamania się i utraty wilgoci. Szukaj szamponów nawilżających, które zawierają bogate składniki naturalne, takie jak miód lub olej kokosowy, a także odżywek z masłem shea lub oliwą z oliwek, które przywracają wilgoć Twoim pasmom. Możesz również rozważyć codzienne stosowanie odżywek i serum bez spłukiwania, aby chronić powierzchnię włosów przed ostrymi narzędziami do stylizacji i zanieczyszczeniami środowiska.

 – unikaj ostrych środków chemicznych. Substancje chemiczne takie jak farby, środki do rozluźniania, trwała ondulacja, prostownice, rozjaśniacze, środki do trwałej ondulacji mogą trwale uszkodzić Twoje włosy.

KST