Współczesne zagrożenia w pielęgnacji skóry

0
1607
Kobieta nakładająca krem na policzki
Stosowanie łagodnego oczyszczana i nawilżania jest możliwe tylko, jeśli na co dzień zrezygnujemy z ciężkich produktów do makijażu oraz maseł do ciała | fot.: stock.adobe.com

Sposób pielęgnacji skóry na przestrzeni ostatnich lat bardzo ewoluował. Już nie stosujemy szarego mydła do mycia twarzy oraz kremu dla niemowląt bądź oliwki do nawilżania. Jednak mimo dużej dostępności do nowoczesnych kosmetyków i urządzeń do pielęgnacji, stan skóry zamiast ulegać poprawie pogarsza się. Jest to spowodowane zbyt intensywnym oczyszczaniem połączonym ze zbyt częstym stosowaniem ciężkich, odżywczych kremów zapychających pory.

Zbyt intensywne oczyszczanie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mają za zadanie dokładnie oczyszczać skórę. Z jednej strony jest to niezbędne w związku ze stosowaniem kryjących, ciężkich podkładów, często zawierających sylikony, pozwalających na uzyskanie efektu idealnie gładkiej skóry. Z drugiej strony powoduje to zmywanie naturalnej warstwy ochronnej skóry oraz flory fizjologicznej. Doprowadza to do sytuacji, w której skóra nie potrafi bronić się przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz, ciepła woda oraz inne kosmetyki. Staje się zbyt reaktywna i reaguje na potencjalnie nieszkodliwe kosmetyki zaczerwienieniem lub reakcją nadwrażliwości. Dodatkowo skóra nie utrzymuje nawilżenia, ponieważ utraciła swój ochronny płaszcz lipidowy.

Zbyt częste używanie kwasów i szczoteczek do twarzy

Ostatnio popularne stało się stosowanie niskich stężeń kwasów: migdałowego, glikolowego i mlekowego, które mają wspomagać złuszczanie i oczyszczać skórę. Stosowanie przynosi spektakularne efekty, jednakże używanie ich przewlekle powoduje, że razem z naskórkiem złuszczeniu ulega także warstwa ochronna skóry, co nasila jej wysychanie. W tym samym mechanizmie działają szczoteczki, zarówno mechaniczne, jak i soniczne. Napędza to błędne koło, ponieważ sucha, pozbawiona ochrony skóra produkuje więcej łoju, który jest przyczyną powstawania trądziku.

Daj skórze odetchnąć

W takim razie: jak należy pielęgnować skórę? Stosować dostępne dogodności i nowoczesne rozwiązania, jednak z umiarem i niezbyt często. Na co dzień wybierać pielęgnację opierającą się na łagodnym oczyszczaniu i nawilżaniu preparatami o neutralnym składzie. Jeżeli czeka cię pielęgnacja skóry Bepanthen Sensiderm Daily Crem zawierający probiotyki, naturalne oleje oraz witaminę B3 i B5, będzie dobrym rozwiązaniem. Jest to produkt testowany dermatologicznie, sprawdzający się zarówno u kobiet w ciąży, jak i u dzieci, który pomaga uporać się z wysuszoną skórą i wspomaga regenerację. Stosowanie łagodnego oczyszczana i nawilżania jest możliwe tylko, jeśli na co dzień zrezygnujemy z ciężkich produktów do makijażu oraz maseł do ciała. Można je zastąpić delikatnymi kremami BB oraz zmywalnymi za pomocą wody tuszami do rzęs. Ciekawym rozwiązaniem są także podkłady mineralne, które nie tworzą nieprzepuszczalnego płaszcza i pozwalają skórze oddychać. W zmywaniu makijażu pomocne może okazać się także stosowanie olejów, które świetnie rozpuszczają makijaż bez naruszania bariery ochronnej skóry. Zrezygnowanie z popularnego makijażu z ciężkim konturowaniem twarzy, które obecnie jest popularne, wymaga silnego zaparcia i konsekwencji. Jednak jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla skór suchych i wymagających.


Materiał partnera zewnętrznego