Dezodorant a antyperspirant – o czym warto wiedzieć?

0
352
antyperspirant czy dezodorant
O ile pocenie się jest procesem naturalnym, to może być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza dla tych, którzy zmagają się z nadmierną potliwością| fot.: stock.adobe.com

Nie tylko latem używamy dezodorantów i antyperspirantów. Z poceniem się i wynikającymi z tego nieprzyjemnymi zapachami czy mokrymi plamami na naszych ubraniach, zmagamy się nie tylko w upale, ale także podczas aktywności fizycznej czy stresujących sytuacji. O ile pocenie się jest procesem naturalnym, to może być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza dla tych, którzy zmagają się z nadmierną potliwością – nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie pogorszyć nasze zdrowie, powodować dyskomfort i zmniejszać pewność siebie. Jeśli i Ty masz problemy, przeczytaj nasz poradnik. 

Dezodorant –  jak wybrać skuteczny produkt? 

Jego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów potu, które są już obecne na powierzchni skóry. Pot jest bezwonny i wytwarza nieprzyjemny zapach w kontakcie z bakteriami na skórze. Dezodoranty mogą maskować nieprzyjemne zapachy, spowalniać rozwój bakterii lub hamować proces utleniania. 

Skuteczny dezodorant powinien nie tylko eliminować nieprzyjemne zapachy i zapewniać trwałą świeżość, ale także odżywiać delikatną skórę pach. Jeśli zastanawiasz się, który dezodorant byłby odpowiedzią – spray czy kulka – zastanów się, jaka forma aplikacji będzie dla Ciebie najlepsza i w jakich sytuacjach będziesz używać tego makijażu. W domu doskonale sprawdzi się dezodorant w sprayu, zwłaszcza że szybko się wchłania i może być używany przez kilka osób. W podróży, na siłowni lub w pracy dezodorant w kulce pod pachami może być wygodniejszy, ponieważ jest wygodniejszy i zajmuje mniej miejsca. 

Warto wiedzieć, że dezodoranty i antyperspiranty zawierają substancje chemiczne, które potencjalnie mogą powodować podrażnienia i alergie u bardziej wrażliwych osób. Osoby o wrażliwej i suchej skórze powinny wybierać produkty nie tylko bezalkoholowe, ale również bezzapachowe, ponieważ zapachy są również potencjalnymi alergenami. Dezodoranty mineralne są całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry. Warto też sprawdzić, czy dany kosmetyk zawiera dodatkowe środki pielęgnacyjne i łagodzące.

Kiedy warto wybrać antyperspirant?

Antyperspirant to jeden z najczęściej stosowanych w codziennym życiu produktów kosmetycznych, który nie tylko zmniejsza ilość potu, ale także eliminuje jego nieprzyjemny zapach. Oprócz zapachu dezodoranty z kolei często zawierają składniki antybakteryjne, nawilżające i łagodzące. Polecane dla osób, które nie mają problemu z poceniem się – przy regularnym goleniu lub depilacji pach i odpowiedniej higienie wystarczą, aby zachować świeżość.

Antyperspiranty w kulce mają postać płynną lub żelową i działają po nałożeniu na skórę. Makijaż roll-on jest skuteczniejszy niż makijaż w sprayu. Co ważne, te antyperspiranty są łagodniejsze dla skóry, dzięki czemu można je stosować zaraz po depilacji. Wadą kosmetyku jest to, że po nałożeniu na skórę trzeba poczekać na wyschnięcie, co poprawia komfort użytkowania.

Alternatywą dla powyższych kosmetyków jest antyperspirant w sztyfcie. Zawiera talk, który pochłania wilgoć i utrzymuje suchość skóry pod pachami. Dodatkowo zawiera składniki kojące i nawilżające, które chronią pachy przed podrażnieniami i otarciami. Jednak lepki filtr może poplamić ubrania, co jest jego największym minusem.

OLI