Jak walczyć z trądzikiem dorosłych?

0
2645
Kobieta z trądzikiem dorosłych
Trądzik wieku dorosłego występuje u około 45% kobiet w wieku 21–30 lat i 26% kobiet w wieku 31–40. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trądzik wieku dorosłego występuje u około 45% kobiet w wieku 21–30 lat i 26% kobiet w wieku 31–40. Różni się od tego występującego w okresie dojrzewania głównie umiejscowieniem. Wykwity zapalne, głównie grudki i bolesne zmiany podskórne są zlokalizowane w okolicach żuchwy, brody oraz policzków. Za przyczynę tego schorzenia uznaje się stres oraz złe nawyki żywieniowe. Jednak tak samo jak w trądziku młodzieńczym znaczenie mają: predyspozycje genetyczne, zaburzenia oporności, palenie tytoniu, nieodpowiednia pielęgnacja oraz zaburzenia hormonalne.

Jesteś tym, co jesz

Zanim zajmiemy się leczeniem naszej skóry, należy zadbać o odpowiednią dietę dostarczającą niezbędnych witamin i mikroelementów. Osoby cierpiące na trądzik powinny unikać pokarmów mających wysoki indeks glikemiczny. Stymulują one nagły wyrzut insuliny, która zwiększa poziom androgenów nadnerczowych kontrolujących ilość wydzielanego sebum. Na kondycje skóry szczególnie dobry wpływ ma cynk, miedź oraz biotyna, które można suplementować w preparatach dedykowanych skórze z niedoskonałościami. Nie zapominajmy także o regularnej aktywności fizycznej i właściwym nawodnieniu organizmu.

Odpowiednia pielęgnacja

Regularne mycie twarzy łagodnymi, ale skutecznie oczyszczającymi preparatami do skóry trądzikowej oraz stosowanie kremów nawilżających stanowi podstawę pielęgnacji i leczenia. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry z resztek makijażu przed przystąpieniem do właściwego mycia. W okresie jesienno-zimowym w celu odnowy skóry, oczyszczenia i redukcji blizn możemy skorzystać z dostępnych w salonach kosmetycznych kwasowych zabiegów złuszczających.

Leczenie

Ze względu na przewlekły charakter tej choroby, należy położyć duży nacisk na leczenie podtrzymujące i zapobiegające nawrotom. Zaleca się wybór substancji, które mogą być stosowane przez długi czas, także w okresie letnim. Taką substancją jest kwas azelainowy, dostępny bez recepty np. w leku Skinoren. Działa on przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie łagodząc istniejące zmiany, a stosowany prewencyjnie zapobiega pojawieniu się nowych. Dodatkowo wpływa na przebarwienia hamując aktywność melanocytów. Należy pamiętać, aby w trakcie kuracji stosować ochronne kremy z filtrem UV. W leczeniu doraźnym trądziku dorosłych, stosuje się antybiotyki oraz pochodne witaminy A, doustnie i miejscowo, po konsultacji z lekarzem.

A hormony?

Nie bez powodu, trądzik wieku dorosłego często pojawia się po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej i przed menstruacją. Zaburzenia osi androgenowej mogą powodować nadmierną produkcje łoju i wywoływać zmiany trądzikowe, szczególnie u osób predysponowanych, które uskarżały się na tego typu problemy w przeszłości. Jeśli pomimo zastosowania odpowiedniej terapii oraz pielęgnacji nie uzyskamy poprawy należy skonsultować się z lekarzem w celu wykonania specjalistycznych badań i wykluczenia innych jednostek chorobowych mogących wpływać na pogorszenie stanu cery. Jedną z metod leczenia trądziku jest stosowania przewlekle antykoncepcji hormonalnej. Zawarte w niej pochodne estrogenu, działają przeciwnie do androgenów, zmniejszając wydzielanie łoju nawet o ok. 30%.


Materiał partnera zewnętrznego