Samodzielna stylizacja brody czy wizyta u barbera – co wybrać?

0
4610
Mężczyźni z brodą na plaży
Każdy mężczyzna codziennie bądź co kilka dni, w zależności od tempa wzrostu włosów na twarzy dba o golenie swojego zarostu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy mężczyzna codziennie bądź co kilka dni, w zależności od tempa wzrostu włosów na twarzy dba o golenie swojego zarostu. Są jednak i tacy, którzy całkowicie gładkiej skóry nie preferują i chcą pozostawić na skórze kilkudniowy lub kilkutygodniowy zarost. W obydwu przypadkach konieczne jest zadbanie, by wyglądał jak najlepiej. Zatem odwiecznym dylematem staje się czy pielęgnować go samodzielnie czy może korzystać z częstych wizyt u barbera? A może wybrać złoty środek i odwiedzać golibrodę od czasu do czasu, a ponadto zakupić zestaw do golenia dla mężczyzny i dbać, by na co dzień zarost wyglądał równie efektownie jak po wyjściu z salonu?

Samodzielna stylizacja bez wizyt u barbera

Jeśli szkoda Ci czasu na wizyty u barbera, a chcesz mieć zadbaną brodę, to musisz nauczyć się ją pielęgnować. Oczywiście w dobie internetu nie trzeba być zdanym wyłącznie na własne siły. Nie brakuje bowiem tutoriali, gdzie profesjonaliści krok po kroku pokazują jak uzyskać określony efekt na swojej twarzy. Zanim jednak przejdziesz do nauki musisz nabyć odpowiednie kosmetyki. Najlepiej zdecydować się na zestawy do golenia dla mężczyzny, gdzie znajdzie się zarówno olejki zmiękczające zarost, kremy czy mydła do golenia, jak i profesjonalne akcesoria, takie jak tygiel, pędzel do nakładania kremu bądź mydła do golenia, najlepiej z naturalnego włosia dzika, a także balsamy i kremy łagodzące po goleniu, zawierające oczar wirginijski, ekstrakt z eukaliptusa czy też aloes. Nierzadko w zestawach do golenia dla mężczyzny można znaleźć również dobrej jakości brzytwę na żyletki. Jeśli chcesz również cieniować swoją brodę, to musisz koniecznie zaopatrzyć się w trymer z odpowiednimi nakładkami. Po opanowaniu teorii, musisz przejść do praktyki. Warto oczywiście przeczytać na temat najczęściej popełnianych błędów, takich jak golenie bez nasadki pod włos bądź niedostateczne zmiękczenie zarostu przed goleniem. Uzyskanie równych linii, to już większy problem i wymaga dużej wprawy. Z czasem na pewno osiągniesz pożądany efekt, jednak na samym początku być może lepiej powierzyć to profesjonaliście.

Wizyta u barbera co kilka tygodni

Do barbera nie trzeba chodzić codziennie, czy co kilka dni. Jeśli posiadasz odpowiedni zestaw do golenia dla mężczyzny, zawierający podstawowe kosmetyki do pielęgnacji brody, to w zupełności wystarczy wizyta u barbera co dwa, trzy tygodnie, w przypadku dłuższej brody. Jeśli Twój zarost rośnie szybko, a ty chcesz utrzymać umiarkowaną długość brody, to wizyty u golibrody muszą być częstsze. Równy obrys brody jest samodzielnie trudny do wykonania, zwłaszcza na samym początku, kiedy zapuszcza się pierwszą brodę. Barberzy wykonują go często, kiedy klient jest w pozycji leżącej, co gwarantuje utrzymanie równej linii pod żuchwą. Wszystkie inne zabiegi można wykonywać z powodzeniem samodzielnie, jeśli zarost nie jest zbyt fantazyjny i nie ma zbyt wielu przejść między zarostem a skórą.

Fantazyjny zarost najlepiej wykonać u barbera

Jeśli masz pomysł na fantazyjny zarost to za pierwszym razem lepiej nie wycinać go samodzielnie. Może to spowodować powstanie nieestetycznych dziur, które trudno będzie zatuszować. W takim przypadku lepiej „płótno” powierzyć profesjonaliście, który nada zarostowi odpowiednie kontury i kształt. Może się również okazać, że wybrany przez Ciebie zarost, który świetnie wygląda na modelu nie będzie pasował do twojego kształtu twarzy i zaburzy jej proporcje. Profesjonalny barber pozwoli Ci uniknąć pomyłki i doradzi jaki rodzaj zarostu, czy długość brody będzie pasować do Twojego kształtu twarzy. Oczywiście po wykonaniu takiego zarostu trzeba będzie o niego odpowiednio dbać. Jeśli zatem nie chcesz być częstym klientem w zakładzie barberskim, musisz nauczyć się tego nauczyć. Jeśli do tej pory byłeś za pan brat jedynie z jednorazową maszynką, to musisz zaprzyjaźnić się również z trymerem, czy szczotką do brody. Jeśli chcesz osiągnąć najlepszy efekt bez wrastających włosków musisz pamiętać o kierunku golenia z włosem, aby nie podrażniać mieszków włosowych, a dopiero w dalszej kolejności pod włos, najlepiej z nasadką na maszynce elektrycznej.

Samodzielna stylizacja brody czy wizyta u barbera – na co się zdecydować?

Ostateczna decyzja, co do samodzielnej stylizacji zależy przede wszystkim od Twoich umiejętności. Cięcie obrysu brody warto wykonywać u barbera raz na kilka tygodni. Jeśli chodzi o samodzielną stylizację trzeba pamiętać o regularnym goleniu tych odcinków, które mają pozostać gładkie, aby zarost na twarzy nie zatracił swojego kształtu. Zatem odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nawet w przypadku częstych wizyt u barbera, samodzielna pielęgnacja Cię nie ominie.

Warto zainwestować w odpowiedni zestaw do golenia dla mężczyzny, aby również wtedy, gdy nie mamy czasu na wizytę u barbera wyglądać dobrze. Podstawowe kosmetyki oraz maszynka, brzytwa na żyletki lub trymer również są nieodzowne, szczególnie kiedy Twój zarost rośnie szybko.


Materiał partnera zewnętrznego