Kosmetyki i dermokosmetyki co warto o nich wiedzieć?

0
1822
krem w białym słoiczku
Z punktu widzenia prawa obowiązującego w Polsce nie ma podziału na kosmetyki i dermokosmetyki | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Regularna pielęgnacja ciała i twarzy to stały element codzienności szczególnie wśród pań. Drogerie i apteki pełne są preparatów, których celem jest zadbanie o naszą urodę. Ogromny wybór sprawia jednak, że coraz trudniej się zdecydować na jeden konkretny. Na co zwracać uwagę podczas zakupu kosmetyków i czym różnią się one od dermokosmetyków? O tym piszemy poniżej.

Kosmetyk musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb

Pomimo że kosmetyki mogą wydawać się bardzo do siebie podobne, w praktyce skierowane są do różnych grup klientów. Krem polecany przez koleżankę wcale nie musi być idealny dla nas. Każdy ma bowiem inną cerę, jest w innym wielu, lub ma inne problemy skórne. To sprawia, że nie należy kierować się opinią innych, a własnymi potrzebami. Optymalnie będzie, jeśli skonsultujemy swój wybór z farmaceutą przed jego zakupem. Tylko w ten sposób mamy szansę nabyć preparat, który spełni nasze potrzeby i da nam poczucie dobrze wydanych pieniędzy.
Bogaty wybór kosmetyków i dermokosmetyków znajdziemy na https://www.nowafarmacja.pl/kosmetyki-dermokosmetyki

Kosmetyk a dermokosmetyk – w czym tkwi różnica?

Z punktu widzenia prawa obowiązującego w Polsce nie ma podziału na kosmetyki i dermokosmetyki. Skąd zatem różnice w nazwie? Podstawowa dotyczy składu poszczególnych preparatów. Niektóre z nich zawierają składniki, które znajdują się równocześnie w różnych lekach. Przykładem może być tu kwas salicylowy, który znajduje się w kosmetykach polecanych do pielęgnacji cery trądzikowej, a na co dzień spotykany jest w lekach o działaniu przeciwzapalnym. To właśnie skład preparatów jest kluczowy i określa czy kosmetyk jedynie dba o pielęgnację, czy dodatkowo leczy różnego rodzaju problemy skórne.

Do zalet dermokosmetyków zaliczyć możemy szersze działanie hipoalergiczne, czyli niewywołujące alergii skórnych. Ponadto są one wolne od różnych dodatków typu barwniki, olejki eteryczne lub inne środki zapachowe.

Ich bazą jest woda termalna bogata w substancje mineralne. Dermokosmetyki cieszą się dużym powodzeniem wśród kobiet w ciąży oraz młodych mam, gdyż wiele z preparatów tworzonych jest specjalnie z myślą o niemowlętach.

Dermokosmetyki bardzo często nazywane są również kosmetykami aptecznymi, z racji tego, iż dostępne są głównie w aptekach, rzadziej w tradycyjnych drogeriach.

Podsumowując, kosmetyki i dermokosmetyki mają na celu zapewnić nam pielęgnację i ochronę skóry nie tylko przed zanieczyszczeniami środowiskami, działaniem słońca, ale dbać o właściwe nawilżenie na co dzień. Na dobrym kosmetyku nie należy oszczędzać. W końcu wcieramy go w naszą skórę. Warto zatem, aby miał on skład bezpieczny dla naszego zdrowia.


Materiał partnera zewnętrznego