Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia to dziedziny, w których zachodzą olbrzymie zmiany. Rozwój technologii przynosi nowe rozwiązania, coraz szybciej i skuteczniej działające procedury, ale też wpływa na samego klienta czy pacjenta, który oczekuje nie tylko rezultatów adekwatnych do własnych oczekiwań, ale i fachowej, rzetelnej i popartej szeroką wiedzą konsultacji. Obecnie kosmetolog zajmuje się bowiem nie jedynie wyizolowanym problemem, a dobrostanem całego ciała. Pozycja naukowa, jaką jest Kosmetologia ciała pod redakcją Kamili Padlewskiej stanowi świetną odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie wiedzy kosmetologów z coraz to szerszych dziedzin.
Kosmetologia ciała, redakcja naukowa Kamila Padlewska
PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018
Dietetyka, fizjologia, terapia ruchowa przez długi czas wydawały się być odległymi od standardowych zakresów zainteresowań osób wykonujących zabiegi kosmetologiczne. Co więcej, sama kosmetologia opierała się przede wszystkim na procedurach zorientowanych na twarz. Obecnie jednak gabinety kosmetologiczne oprócz nowoczesnych zabiegów na okolice twarzy oferują coraz szerszą gamę kuracji na ciało: od wspomagania modelowania sylwetki, usuwania rozstępów czy cellulitu aż po specjalistyczne masaże czy procedury podologiczne. To z kolei stawia nowe wyzwania przed profesjonalnymi kosmetologami, którzy nadążając za swoimi klientami powinni potrafić zająć się nie wyizolowaną partią ciała, a rozumieć genezę problemu, zaproponować indywidualne i przede wszystkim holistyczne rozwiązanie. Współczesny specjalista musi być godnym zaufania partnerem do rozmowy, orientować się w zagadnieniach związanych ze stylem życia, systemami odżywiania, a także obowiązkowo rozpoznawać problemy np. dermatologiczne o przeróżnej etiologii choćby po to, żeby w razie potrzeby przekierować klienta do dalszej diagnostyki.
Kosmetologia ciała pod redakcją Kamili Padlewskiej to kilkanaście rozdziałów opracowanych przez fachowców w swoich dziedzinach: lekarzy, wykładowców, kosmetologów, ale i dietetyka czy fizjoterapeutów. To z kolei przekłada się na gruntownie potraktowaną i szeroką wiedzę zaprezentowaną w opracowaniu. Oprócz standardowych zagadnień dotyczących budowy skóry, dolegliwości, zmian i chorób skórnych, znaleźć w nim można informacje dotyczące anatomii i fizjologii. Szeroko potraktowano zagadnienie związane z plagą naszych czasów, czyli otyłością. Przekrojowy rozdział dotyczący najpopularniejszych diet pozwala na zdobycie fundamentalnej wiedzy na temat redukcji masy ciała wraz ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania danego planu żywieniowego. Rozdział dotyczący masażu traktuje z kolei tę kwestię w zależności od indywidualnych dolegliwości czy stanu zdrowia pacjenta, a więc oprócz klasycznych masaży: sportowego czy relaksacyjnego znaleźć można informacje o sposobach masowania przy problemach pulmonologicznych, ginekologicznych lub geriatrycznych. Dużo uwagi poświęcono także zdobywającym coraz większą popularność technikom masaży orientalnych, a także arometerapii. Kompleksowo odniesiono się do kinezyterapii oraz podologii – zarówno w wydaniu kosmetologicznym, jak i ortopedycznym. Osobny rozdział poświęcono także informacjom o zabiegach aparaturowych, jak kriolipoliza, mezoterapia czy liposukcji albo wypełniaczom.
Kosmetologia ciała pod redakcją naukową Kamili Padlewskiej z powodzeniem zrealizowała kilka celów.
Po pierwsze: wiedza dotycząca kosmetologii ciała jest przekrojowa i szeroka, uzupełniająca podręczniki o cenne i aktualne informacje zaprezentowane przez najwyższej klasy fachowców w swoich dziedzinach.
Po drugie: dobitnie uświadamia wszystkim wykonującym zawód, że kosmetologia jest dziedziną dynamiczną, wymagającą coraz szerszej wiedzy ogólnej i holistycznego podejścia do klienta.
Po trzecie zaś: Kosmetologia ciała jest napisana jasno i przystępnie. I, na co także warto zwrócić uwagę, to książka wyróżniająca się estetyką wydania.
Kosmetologia ciała kierowana jest do studentów kosmetologii oraz kosmetologów praktyków.
[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]
Dominika Pawlikowska