Nasza recenzja: Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy.

4
2803
Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy
Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy

Z radością należy powitać każde wydawnictwo, które przybliża zagadnienia kosmetologii od strony praktycznej, ciągle bowiem brakuje rzetelnych, przystępnie napisanych książek dla kosmetologów. Praktyczna kosmetologia krok po kroku stara się tę lukę zapełnić i w miarę kompleksowo opisać zagadnienia związane z kosmetologią twarzy.

Autorki (a są nimi trzy doświadczone absolwentki kosmetologii) prowadzą czytelnika zaczynając od rzeczy podstawowych: kompetencji kosmetologa, prezentacji, czy wzoru karty klienta, poprzez wiedzę teoretyczną związaną z budową skóry, typologię skór przez składniki kosmetyczne, opisy zabiegów (ze wskazaniami i przeciwwskazaniami), aż po naświetlenie głównych założeń w pielęgnacji domowej. Co ważne, książka nie usiłuje być kompendium wiedzy teoretycznej, a raczej zgodnie z nazwą, przewodnikiem praktycznym w pracy kosmetologa.

Autorki poświęciły sporo uwagi pielęgnacji określonych typów cery, z uwzględnieniem składników biologicznie czynnych, które pomagają na określone problemy. Składniki te najczęściej są wymienione w przejrzystych tabelach. Dodatkowo zamieszczono porady dotyczące pielęgnacji domowej, doboru kosmetyków czy spraw istotnych przy wykonywaniu makijażu – to z kolei  informacje cenne z perspektywy klienta.

Bardzo pomocne będzie też zwrócenie uwagi na potrzeby skóry w danej porze roku – zwłaszcza dla początkujących kosmetologów informacje te mają znaczenie porządkujące wiedzę. Rozdział poświęcony zabiegom kosmetycznym skupia się na działaniu poszczególnych urządzeń, czy zjawisk wykorzystywanych w kosmetologii (np. użycie prądu, ultradźwięki, IPL). Zrozumienie zasad działania sprzętu pozwala na efektywniejsze wykonanie zabiegu. Do tego garść informacji dotyczących właściwego użytkowania, czy poprawienia komfortu klienta podczas jego trwania.

Kolejnym czytelnie i przejrzyście przedstawionym zagadnieniem jest podział zabiegów kosmetycznych ze względu na działanie (oczyszczające, nawilżające). Poszczególne typy zabiegów są analizowane krok po kroku, z uwzględnieniem czasu trwania poszczególnych etapów, uwag  technicznych (np. oczyszczanie manualne i niebezpieczeństwa związane z rutyną),  czy wskazówek dotyczących postępowaniem z klientem (np. nakładanie wazeliny na wrażliwe miejsca, zasady komfortowego dla klienta nakładania masek liftingujących, pozostawianie klienta w gabinecie na czas wchłonięcia preparatu).

Krótki rozdział zamykający dotyczy z kolei powikłań po  zabiegach kosmetycznych i zasadach pracy kosmetyczki, które pozwolą na ich uniknięcie.

Na 160 stronach udało się zmieścić niezbędną wiedzę dotyczącą kosmetyki twarzy, wydawnictwo nie jest przeciążone grafiką, ale przy charakterystycznych zagadnieniach pojawiają się przykładowe ryciny, zdjęcia, czy tabelki. Oprócz wyraźnego systematyzowania wiedzy (bardzo pomaga przejrzysty spis treści, czy wypunktowanie istotnych zagadnień), książka kładzie nacisk na komfort klienta, na jego potrzeby, na pojawienie się możliwość wystąpienia reakcji bólowej na którymś z etapów danego zabiegu. Wszak kosmetologia to nie tylko profesjonalna  wiedza dotycząca budowy skóry, czy zwalczania problemów, ale przede wszystkim umiejętność wsłuchania się w potrzeby klienta. W Praktycznej kosmetologii  krok po kroku obydwie kwestie są równoważne.

Co ważne, książkę po prostu dobrze się czyta, stąd stanowi dobrą ściągawkę dla początkujących kosmetologów, sprawdza się w przypadku potrzeby odświeżenia wiedzy, będzie przydatna też dla osób otwierających własny gabinet. Przystępny język w połączeniu z fachową terminologią i dużą dawką skondensowanej wiedzy zachęci także do zgłębienia wiedzy osoby niezwiązane zawodowo z kosmetologią. Serdecznie polecamy.

Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy
Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy

Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Kosmetologia twarzy.
Anna Kamińska, Katarzyna Jabłońska, Anna Drobnik
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014
Okładka miękka

Dominika Pawlikowska