Rodzaje odżywek do włosów – dopasuj je do swoich potrzeb

0
1676
kobieta nakładająca odżywkę na włosy
Najważniejszym zadaniem odżywki do włosów jest regeneracja kosmyków, które uległy zniszczeniu lub osłabieniu | fot.: materiał partnera

Każda kobieta chciałaby cieszyć się mocnymi, gęstymi i lśniącymi włosami. Niestety, wiele z nas boryka się z kosmykami słabymi, łamiącymi się i matowymi oraz z rozdwojonymi końcówkami. Wpływ na taką kondycję włosów mogą mieć czynniki atmosferyczne, takie jak intensywne słońce, silny wiatr czy wysokie i niskie temperatury, a także częste używanie urządzeń do stylizacji na gorąco, nieodpowiednia pielęgnacja czy zła dieta. Na niektóre z tych czynników mamy wpływ, na inne – niekoniecznie. W sytuacji, gdy Twoim kosmykom brakuje blasku, siły lub gęstości, warto zdecydować się na odżywkę do włosów. Czym ona jest i jaka będzie odpowiednia dla Ciebie? Sprawdźmy!

Odżywka do włosów – co to?

Odżywka do włosów to jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Najważniejszym zadaniem odżywki do włosów jest regeneracja kosmyków, które uległy zniszczeniu lub osłabieniu. Kosmetyki te mają jednak także działanie zapobiegające – dostarczają włosom niezbędne składniki odżywcze, które wzmacniają je u samej nasady. W związku z tym kolejne kosmyki rosną zdecydowanie mocniejsze, grubsze i ładniejsze.

Chociaż zadaniem tych kosmetyków jest poprawienie kondycji włosów, wybranie odpowiedniego produktu wcale nie musi być zadaniem prostym. W końcu z włosami jest tak jak z charakterem – każda z nas ma inny! Na szczęście obecnie producenci produktów pielęgnacyjnych oferują różne rodzaje odżywek do włosów, co znacząco ułatwia dokonanie właściwego wyboru.

Odżywka czy maseczka do włosów?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że odżywki do włosów występują w różnych wariantach. Najpopularniejsze są odżywki w formie płynu lub sprayu, ale można kupić także kosmetyki pielęgnacyjne w formie maseczki. Czym się one różnią i jak dokonać właściwego wyboru?

Zdecydowanie najwięcej pań korzysta z odżywki w formie płynu. Jest to delikatny kosmetyk, który nakłada się na głowę bezpośrednio po umyciu włosów szamponem. Tego typu produkty wykazują silne działanie pielęgnacyjne – wyraźnie dodają włosom blasku i świeżości, wzmacniają je i ochraniają przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskany efekt jest dość krótkotrwały, dlatego taka odżywka do włosów powinna być stosowana regularnie – najczęściej przy każdym myciu włosów. Odżywka w sprayu jest natomiast przeznaczona dla pań, które mają wystarczająco dużo czasu do stosowania kosmetyków do spłukiwania oraz dla tych, które mają włosy bardzo trudne do ogarnięcia.

Maseczka do włosów to właściwie kosmetyk uzupełniający, stanowiący nieco inną kategorią produktów pielęgnacyjnych do włosów. Maseczki cechują się bardziej dogłębnym działaniem, zawarte w nich składniki odżywcze głęboko wnikają w skórę głowy i strukturę włosa, dzięki czemu nie tylko regenerują i odżywiają zniszczone kosmyki, ale także chronią zdrowe włosy przed uszkodzeniami.

kobieta maska do włosów
Maseczka ma bardziej dogłębne i dłuższe działanie, ale to odżywka do włosów jest podstawą ich pielęgnacji | fot.: materiał partnera

Rodzaje odżywek do włosów – jaką wybrać dla siebie?

Maseczka ma bardziej dogłębne i dłuższe działanie, ale to odżywka do włosów jest podstawą ich pielęgnacji. Pamiętaj, że Twoja fryzura każdego dnia narażona jest na uszkodzenia mechaniczne (podczas czesania lub oplatania gumką), fizyczne (oddziaływanie czynników pogodowych) oraz chemiczne (efekt uboczny zabiegów fryzjerskich i stylizacyjnych). Dlatego to, że odżywkę do włosów, trzeba nakładać na głowę regularnie co kilka dni, jest całkowicie zrozumiałe. Odpowiednie działanie zagwarantuje jednak tylko ten produkt, który będzie dobrze dobrany do typu włosów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje odżywek.

Odżywki do włosów zniszczonych i suchych

Promieniowanie UV, wiatr, częste korzystanie z suszarki czy prostownicy… wszystko to powoduje, że włosy przesuszają się i matowieją. To właśnie do nich przeznaczone są tego typu odżywki – nawilżają one całą strukturę włosów i dzięki temu kosmyki stają się bardziej elastyczne, lśniące i odpowiednio nawilżone.

Kosmetyki do rozdwajających się końcówek

To kolejny problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Odżywki do włosów rozdwajających się zawierają witaminy, które regenerują strukturę włosów, odżywiają je i wzmacniają. Mają one także właściwości nawilżające.

Odżywki do włosów wypadających i osłabionych

Takie kosmetyki mają przede wszystkim właściwości wzmacniające. Powinny one charakteryzować się wielopoziomowym działaniem – regenerującym, nawilżającym i wzmacniającym. Mogą też pozytywnie wpływać na skórę głowy. Dzięki nim włosy stają się gęste, mocne i błyszczące.

Produkty pielęgnacyjne do włosów przetłuszczających się

Przetłuszczające się włosy to efekt nadmiernego wydzielania sebum. Odżywki do włosów przetłuszczających się posiadają składniki, które niwelują nadmiar sebum, a co za tym idzie – sprawiają, że włosy nie przetłuszczają się.

Odżywki przeciwłupieżowe

Łupież bywa sporym problemem – powoduje swędzenie i negatywnie wpływa na estetykę. Odżywki przeciwłupieżowe minimalizują wydzielanie łoju i zmniejszają łuszczenie się skóry głowy. Zapewniają tym samym komfort psychiczny i fizyczny.

Odżywki do włosów farbowanych

Już wcześniej wspomnieliśmy, że wszelkiego rodzaju kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne mocno naruszają strukturę włosów i niekorzystnie wpływają na ich kondycję. Odżywki do włosów farbowanych przede wszystkim mają za zadanie uzupełnić ubytki powstałe na skutek zabiegów. Co więcej, dobra odżywka do włosów farbowanych powinna również przedłużać efekt farbowania i nieco poprawiać intensywność koloru.

O czym trzeba pamiętać?

Kosmetyki zapewnią odpowiedni efekt tylko wtedy, gdy będą używane we właściwy sposób i z odpowiednią częstotliwością. Nie ma tu jednak jednego, złotego klucza. W innych odstępach czasowych należy stosować odżywki do włosów farbowanych, a w innych do włosów łamliwych czy przetłuszczających się. Pamiętaj zatem, by przed użyciem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

Materiał partnera